آبشار سوله دوکل ارومیه

آبشار سوله دوکل در دامنهٔ کوه دالانپر در منطقه مرگور واقع شده و یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است ، این آبشار یکی از سرچشمه های رودخانهٔ باراندوزچای می باشد و برای رسیدن به آن می توان از بخش زیوه و روستای دیزج، کسیان، کولبی و سوله دوکل رفت.

مسیر رسیدن به آبشار از روستای دیزج به گسیان و سپس روستای کوله بی و در انتها روستای سوله دوکل است. مسیر روستاهای دیزج و گسیان و کوله بی کاملا آسفالت بوده و فقط در انتها رسیدن به آبشار مسیر ناهموار و خاکی وجود دارد. در تمام مسیر به کوه آب به اندازه کافی وجود دارد و از این حیث کوهنوردان با هیچ مشکلی رو به رو نمی‌ شوند.

آبشار سوله دوکل در روزهای تعطیل هزاران گردشگر را به دامن طبیعت می‌ کشاند. منطقه ای که آبشار سوله دوکل در آن قرار دارد، منطقه‌ ای مرزی است اما از لحاظ امنیتی بسیار کم خطر است و هیچ گونه مشکلی گردشگران آبشار را تهدید نمی‌ کند.

سوله دوکل به زبان کرد های بومی منطقه به معنی آبشار دود است و علت این نام گذاری به دلیل برخورد شدید آب و صخرهای موجود در پیکره آبشار است. سرازیر شدن آب از این ارتفاع باعث ایجاد یک حالت دودی شده و صدای مهیبی را تولید می‌ کند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)