آتشکده نوشیجان ملایر

بنای تاریخی نوشیجان در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب همدان و ۲۰ کیلومتری شمال غرب ملایر بر فراز تپه‌ای طبیعی به ارتفاع تقریبی ۳۷ متر قرار گرفته است.تپه نوشیجان از جمله آثار خشتی منحصر به فرد بر جا مانده از تمدن های پیش از هخامنشی در ایران است.

تپه نوشیجان حدود ۲۸۰۰ سال قدمت دارد. دراین تپه باستانی سه طبقه شناسایی شد که طبقه اول را به مادها، طبقه دوم را به هخامنشیان و طبقه سوم را به ساسانیان نسبت می‌دهند. مجموع یافته‌های باستان‌شناسی حاکی از این است که طبقه اول محل استقرار مادها بوده است.بقایای آثار در طبقه اول تپه نوشیجان عبارتند از: بنای قدیمی جبهه غربی تپه که نخستین آتشگاه است با توجه به طرح و نقشه مجموعه بناهای این تپه می‌توان گفت که این بخش از بنا پس از احداث تالار ستون‌دار ساخته شده و ازدو محوطه مربوط به هم طرح‌ریزی شده است.

بر روی دژ بقایای شکاف‌ها و سوراخ‌هایی است که احتمالا به منظور دفاع از قلعه ایجاد شده که در بعضی از آنها در هنگام پر کردن مسدود شده‌اند این سوراخ‌ها شبیه تیرکش می‌باشند.سقف اتاق‌ها و انبارها احتمالا پوشش چوبی داشته اما پوشش بعضی راهروها و شبستان‌ها به صورت هلالی و با خشت‌های بزرگ زده شده است. مصالح ساختمانی این بنا خشت‌هایی مستطیل شکل است در صورتی که خشت‌های به کار برده شده در دوره ساسانیان، مربع شکل هستند.جالب توجه و حائز اهمیت است.

پیشنهاد های دیگر

  1. برج خانقلی ملایر

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)