آثار باستانی تپه هگمتانه همدان

آثار باستانی تپه هگمتانه همدان یکی از گنجینه های گرانبها و از سرمایه های ملی هستند. این تپه در دوره ماد ها ساخته شده است و آثار تاریخی بی نظیری را در طول تاریخ در خود جای داده است.
که به بخشی از آنها اشاره می شود.
لوح زرین آریارمنه که از طلای خالص به ابعاد ۱۲ در ۸ سانتیمتر و دارای ۱۰ سطر به خط میخی است. آریارمنه پدربزگ داریوش اول می باشد. این لوح در موزه برلن آلمان نگهداری می شود.
لوح زرین ارشام که به ابعاد ۸ در ۱۳ سانتیمتر است و به خط میخی واز دوره هخامنشینان نوشته شده است. و هم اکنون در دست شخصی به نام مارسل ویدال آمریکایی است.
در سال ۱۴۰۷ هنگام پی کنی خانه ای در روی تپه هگمتانه دو لوح که یکی طلا و دیگری نقره بود به اندازه هم کشف شد. ابعاد هر کدام ۱۹ در ۸/۱۸ سانتیمتر می باشد و خط های نوشته شده به خط میخی می باشد که هر کلیت نوشته های دو در مورد یک چیز است. لوح نقره ای در موزه کاخ مرمر و دیگری در موزه ایران باستان در تهران حفظ می شوند.
لوح زرین به نام داریوش دوم که از طلای خالص به ابعاد ۵/۲۰ در ۵/۱۸ سانتیمتر و خطوط نوشته شده ۲۳ سطر به خط میخی است. این لوح در قدیم خارج از کشور بوده ولی اکنون توسط موزه ایران باستان خریداری شده است و جزو آثار موزه ایران باستان است.
لوح دیگری به ابعاد ۲/۱۶ در ۱۳ سانتیمتر پیدا شده است که از ۲۹ سطر به خط میخی نگارش شده است و در سال ۱۳۳۱ خریداری شده است و در موزه ایران باستان حفظ می شود.
لوح زرین اردشیر دوم که به نام اردشیر دوم پسر داریوش دوم هخامنشی است و ابعاد آن ۱۳ در ۱۳ سانتیمتر و دارای ۲۰ سطر به خط میخی است که بر روی طلا حک شده است.

کوزه ای شکسته، که قدمت آن به دوره خشایارشاه (پسر داریوش اول) برمی گردد و جنس آن از نقره است که قطر دهانه آن ۵/۷ سانتیمتر و ارتفاع آن ۱۲ سانیتمتر می باشد و از خط میخی بر این کوزه استفاده شده است که بعضی از کلمات آن باقی است و برخی دیگر روی تکه های شکسته شده بود و گم شده است و هم اکنون جزئ آثار موزه ایران باستان می باشد.
بشقاب نقره ای که قدمت آن به دوره هخامنشی بر می گردد و قطر دهانه ۲۰ سانتیمتر است. بشقاب یا جام نقره که از دوره اردشیر اول به جای مانده و قطر دهانه آن ۷/۲۶ سانتیمتر است. این بشقاب در حال حاضر یکی از آثار موزه مترو پولیتن نیویورک می باشد.
ظرفی طلایی که شبیه به کاسه ای گود است که رویه بیرونی آن دارای برجستگهایی است. این طرح ها از ابتدا لبه ظرف آغاز و در وسط برآمدگی به صورت پی در پی تکرار می شود.
پایه ستون سنگی  که از دوره اردشیر دوم به جای مانده و دارای ستون مربعی، به طول ضلع ۹۳ سانتیمتر که از سنگ یک تکه ساخته شده می باشد؛ به گونه ای که مربع زیرین بزرگ تر و در روی آن مربع وسط شال ستون بصورت دایره روی مربع وسط تزئین شده است.
ته ستون دیگری به نام اردشیر دوم هخامنشی که از سنگ با ۷ سطر کتیبه به خط میخی مربوط به اردشیر دوم  که امروزه متعلق به در انگلستان می باشد.

آثار باستانی تپه هگمتانه همدان

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)