آرامگاه بی بی شهر بانو شهر ری
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

آرامگاه بی بی شهربانو  (بقعه بی بی شهربانو)  آرامگاهی است که در شمال شرقی شهر ری واقع شده است. این آرامگاه که در جاده کارخانه سیمان ،انتهای جاده بی بی شهر بانو واقع شده است، طبق کتیبه موجود در آن و باور مردم مقبره شهربانو همسر امام سوم شیعیان حسین بن علی و مادر امام چهارم شیعیان سجاد است، شهربانو دختر یزدگرد سوم است. هرچند از دیدگاه تاریخی این موضوع مورد تردید می‌باشد. هیچ یک از تاریخ دانان باستان که به موضوع حمله اعراب به ایران و سرنوشت خانواده ساسانیان پرداخته‌اند، به ارتباط میان یکی از دختران یزدگرد سوم و حسین بن علی اشاره نکرده‌اند.

بنای اصلی بقعه از سنگ و گچ ساخته شده و تاق‌های آن آجری است. از سبک و وضع بنا برمی آید که هسته اصلی آن در دوره ساسانی ساخته شده باشد و در سدهٔ چهارم (عهد آل بویه) از آن برای آرامگاه استفاده شده و قسمت‌هایی به آن افزوده‌اند. این مجموعه محوطه‌ای است مستطیل شکل (شمالی-جنوبی)، به طول ۳۳ متر و عرض ۲۲ متر که با دیواری سنگی متعلق به سدهٔ چهارم (بوییان و سلجوقی) محصور گردیده و از شمال به کوهستان محدود می‌شود.

اگر قصد عظیمت به آرامگاه بی بی شهربانو شهرری را دارید، باید از اتوبان تهران – ورامین، وارد جاده امین آباد شوید. سپس وارد خیابان بی بی شهربانو شده و از دامنه کوه جاده آسفالته را که به سمت بالا می روید بعد از طی چنیدن پیچ دورنمای بقعه مبارکه بی بی شهربانو نمایان می شود که منظره شهر تهران از کنار این بقعه زیبایی خاصی به این مکان می دهد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)