آرامگاه فردوسی مشهد
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

آرامگاه فردوسی مشهد  در شهر توس و در نزدیکی و ۲۵ کیلومتری مشهد مقدس واقع شده است. در حال حاضر وسعت آرامگاه فردوسی مشهد ۶ هکتار می باشد ، این آرامگاه شامل کتابخانه، موزه و امکانات رفاهی برای علاقه مندان به این استاد سخن و شاعر حماسه سرای ایرانی می باشد.

ساخت آرامگاه فردوسی همچون دوران زندگیش پر از فراز و نشیب بود و مورخان برای پیدا کردن آرامگاه فردوسی با سختی ها و چالش های فراوانی روبرو شدند، بدین صورت که در چهار مقاله‌ ی نظامی عروضی، محل دفن فروسی جایی نزدیک دروازه‌ی رزان توس در باغ خانوادگی او بیان شده بود. به همین دلیل در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی ارباب «کیخسرو شاهرخ» برای تعیین مکان دقیق دفن فردوسی در توس به جستجو پرداختد. او در بررسی ها و تخقیقاتش متوجه شده که باغ «حاج میرزاعلی» قائم‌مقام «نایب التولیه» مکان دفن این شاعر نامی است. با جستجوی بیشتر در این باغ، تختگاهی پیدا شد که مدفن حکیم توس بود.

پیاده سازی و ساخت آرامگاه فردوسی مشهد توسط محمدعلی فروغی شروع شد و با چندین مرحله معماری و نقشه کشی بالاخره با اقتباس از بنای کورش کبیر در پاسارگاد استان فارس مجموعه ای به شکل کنونی آن و طراحی تکمیلی هوشنگ سیحون پس از ۱۸ ماه ساخته شد و در جشن بزرگداشت هزاره فردوسی (۱۳۱۳ هجری شمسی) به بهره برداری رسید. محدوده مقبره ی فردوسی در باغ و ملک شخصی اش قرار داشته که این باغ بزرگ و مصفا در حال حاضر تفریحگاه عمومی علاقمندان آن بزرگ مرد می باشد.

آرامگاه فردوسی کجاست : آدرس دقیق آرامگاه فردوسی در توس و در بیست و پنح کیلومتری مشهد مقدس در شمال بزرگراه مشهد – قوچان می باشد. همچنین در نزدیکی آرامگاه فردوسی، اماکن دیدنی مثل بنای تاریخی هارونیه ، آرامگاه امام غزالی و شهر تاریخی تابران می باشد.

حکیم ابوالقاسم فردوسی با توجه به اسناد معتبر در روستای تاریخی پاژ متولد شده است و به گفته خیلی از مورخین در همان مکان یعنی روستای پاژ سکونت داشته است، بر همین اساس به این روستا خانه فردوسی یا زادگاه فردوسی هم گفته می شود.

نمای آرامگاه بر گرفنه از آرامگاه کوروش دارای ستون ها و سر ستون هایی است و البته بر روی اضلاع چهار گانه بنا اشعاری از فردوسی که معرف شخصیت و اندیشه ایشان است نوشته شده است. فضای داخلی بنا با الهام گرفتن از معماری دوران اشکانی دارای ۲۰ ستون مرمری در پایین و ۸ ستون در بخش فوقانی است. زیر بنای این آرامگاه ۹۴۵ متر مربع می باشد.

تسلط فردوسی به تاریخ، اساطیر و فلسفه زمان خودش، موجب شده است که بسیاری وی را حکیم بدانند. آثار حکیم ابوالقاسم فردوسی در تاریخ ادبیات جهان با آثار هومر حماسه سرای سرشناس یونانی مقایسه می شود. فردوسی اگرچه در اثر حماسی معروف خود شاهنامه، به اساطیر ایران باستان التفات داشته است اما از جمله ارادتمندان به مکتب اسلام و ائمه اطهار (ع) نیز بوده است.

موزه آرامگاه فردوسی که در داخل آرامگاه واقع شده است، در گذشته چایخانه سنتی و مکانی برای استراحت بازدیدکنندگان بود، ولی بعدها در سال ۱۳۶۱ با کشف آثار باستانی در شهر قدیم توس (شهر تاریخی توس) و همچنین اهدای اشیای تاریخی توسط افراد مختلف به موزه مبدل گشت. هم چنین مقبره دیگر شاعر نامداری و معاصر ایرانی ، مهدی اخوان ثالث نیز در این مکان واقع شده است.

شهر تاریخی توس مجموعه‌ای ارزشمند و نمایشگاهی دائمی از تاریخ، فرهنگ، هنر و معماری ایران است. این شهر حدود ۳۵۰ هکتار وسعت دارد و بر گرداگرد آن، بقایای حصار قدیمی شهر با طولی بیش از هفت کیلومتر دیده می‌شود. این شهر در ۲۴ کیلومتری شمال غربی مشهد واقع است و آرامگاه فردوسی، بقایای حصار و باروی شهر، کهن دژ، بنای هارونیه، بقایای مسجد جامع تابران و روستاهای توس و اسلامیه را دربرمی‌ گیرد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)