بازار تبریز

بازار تبریز یکی از بازار های تاریخی و قدیمی تبریز می باشد که در خیابان شهید مدنی واقع شده است. این مجموعه عظیم به عنوان یکی از بهترین و مهم‌ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قاره آسیا نام برده می شود و دارای مساحتی حدود یک کیلومتر مربع می باشد که از این نظر بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان می باشد. تاریخ دقیقی از سال ساخت بازار در دست نیست و تنها می توان گفت که حدود ۳ سده پیش و پس از وقوع زمین‌لرزه تاریخی تبریز در سال ۱۱۹۳ قمری توسط نجفقلی خان دنبلی حاکم آن زمان تبریز بازسازی شده است.

بازار دارای بازارچه‌ها، دالان‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروانسراهای بسیاری می باشد و در گذشته به دلیل قرارگرفتن شهر بر سر چهارراه جاده ابریشم، مسیر رفت و آمد تجار و بازرگانان کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی بوده است و در زمان حکومت عباس میرزا به مرکز تجارت انگلیسی‌ها تبدیل شده بود.

آینه، انواع پارچه‌های ابریشمی، مخملی و نخی، پنبه، چلوار، چیت موصلی، شکر، شیشه، فلز، قند و سایر محصولات ماشینی وسایل و ابزاری بوده که اروپاییان به تبریز می آوردند و با تجار تبریزی ابریشم، اسلحه، تنباکو، خشکبار، رنگ، شال، مازو و موم مبادله می کردند که در بیشتر  موارد این داد و ستدها به نفع اروپاییان بود.

از مواردی که این بازار را بسیار شاخص کرده سبک معماری، آرایش مغازه ها، زیادی تیمچه ها، تنوع مشاغل و وجود مدارس و حوزه های علمیه و مساجد بسیاری در کنار سراها و کاروانسراهای بازرگانی می باشد. بازار از سمت شرق به عالی‌قاپو (مجموعه کاخ‌های ولی‌عهدنشین) و از سمت غرب به مسجد جامع وصل می شود و در سمت شمال، بخش‌هایی از شمال رودخانه مهران‌رود را شامل می‌شود و این دو بخش با پل‌های چوبی که در امتداد راسته‌بازار قرار گرفته اند، به یکدیگر وصل می‌شوند. رودخانه مهران‌رود دو قسمت بازار قدیمی تبریز را از هم جدا می‌کند.

بافت اصلی بازار تبریز از دو راسته سرپوشیده شمالی – جنوبی و شرقی – غربی تشکیل شده است. پهنای بازار ها بین ۴ تا ۵ متر و بلندی سقف آنها ۵ تا ۶ متر است که نسبت با سقف بازارهای نقاط گرمسیری کشور کوتاه تر می باشد. راسته های اصلی توسط راسته های فرعی به هم وصل شده‌ اند و در فضاهای بین آن ها، سراها، کاروان سراها و تیمچه ها ساخته شده است که تقاطع راسته ها را در سه راهی و چهار راهی (چهار سوق ها) طاق های گنبدی پوشانده است. بزرگ ترین گنبد بازار، گنبد تیمچه امیر و زیبا ترین قسمت آن تیمچه مظفریه است.

این مکان در سال ۱۳۵۴ به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است و همچنین در مردادماه سال ۱۳۸۹در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)