خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز یکی از آثار تاریخی تبریز می باشد که در خیابان مطهری این شهر واقع شده است. این خانه در سال ۱۲۴۷ شمسی در فضایی به مساحت ۱۳۰۰ متر مربع از دو طبقه اندرونی و بیرونی با طراحی معماری دوره قاجاریه ساخته شده است. از این مکان به عنوان تشکیل جلسه پیشگامان مشروطه استفاده می شد و چاپ و توزیع اعلامیه‌ بر ضدحکومت قاجار در این محل صورت می گرفت.

بزرگان ترک اغوز بعد از به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه قاجار در این خانه که متعلق به حاج مهدی کوزه‌کنانی بود در کنار یکدیگر به تصمیم و مشورت می پرداختند. از جمله جلسات برگزار شده در خانه مشروطه می توان به تشکیل نشست های انجمن تبریز و مرکز فرماندهی مجاهدان در زمان محاصره ۱۱ ماهه تبریز و همچنین همفکری برای پایین‌ آوردن پرچم‌های تسلیم در برابر محمدعلی شاه قاجار اشاره کرد.

پنجره‌های ارسی، در های منبت کاری شده، غلام‌گردش، کلاه‌فرهنگی و نورگیر از بخش های معماری و طراحی زیبای بنا می باشد. همه پنجره‌هایی که رو به بیرون باز می شود از نوع ارسی های تمام قد است که با رنگ‌های سرخ و سبز و سفید با زیبایی بی نظیری تزئین شده اند. خانه مشروطه تبریز در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۱۷۱به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)