دریاچه شهدای خلیج فارس تهران
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دریاچه شهدای خلیج فارس تهران یکی از دریاچه های مصنوعی شهر تهران می باشد و در نزدیکی بوستان جنگلی چیتگر قرار دارد. دریاچه خلیج فارس در منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع شده‌است و مساحتی حدود ۱۳۰ هکتار دارد. این دریاچه دارای سه جزیره با نامهای شهدای تنب کوچک، شهدای تنب بزرگ و شهدای ابوموسی می باشد که با رویکردی فرهنگی، مذهبی، تفریحی، پذیرایی و هنری می باشد. جزیره شهدای تنب بزرگ با مساحتی حدود یک هکتار و با کاربری فرهنگی و مذهبی می باشد، جزیره شهدای تنب کوچک با مساحت ۴۰۰۰ متر مربع با کاربری فرهنگی، اجتماعی و هنری می باشد و جزیره شهدای ابوموسی با مساحت ۱۳۰۰۰ مترمربع با کاربری خدماتی، تفریحی و پذیرایی مجهز به اسکله، قایق برقی و قایق امداد و همچنین قایقهای تفریحی و پدالی می باشد.

این دریاچه دارای سد و سازه آبگیر دریاچه، بند انحرافی از رودخانه، کانال انتقال آب به دریاچه به طول ۶ کیلومتر، تصفیه خانه آب، ۲ آمفیﺗﺌﺎتر روباز با ظرفیت ۱۰۰۰ و ۳۰۰۰ نفر، ۸ فضای جمعی، محورهای پیاده به طول حدود ۷ کیلومتر به صورت رینگ دور دریاچه، محور دوچرخه سواری به طول حدود ۸ کیلومتر، کوشک و رواق روی سد در جنوب دریاچه به طول ۸۰۰ متر، محورهای پیاده فرعی داخل محدوده جنگلی، دو اسکله ویژه دارای قایقهای تفریحی و پدالی، زمینهای ورزشی ساحلی در پهنه شمالی دریاچه، ورزشهای ساحلی و آبی در حوزه آبگیر دریاچه، رستوران ها واقع در بخش شرقی و شمالی و غربی، غرفه های تنقلات و اغذیه، آلاچیق می باشد.

این مجموعه ۸ ورودی دارد که شامل سه ورودی در شمال دریاچه، سه ورودی در شرق دریاچه و دو ورودی در غرب و شمال غرب می باشد.

این دریاچه که به دریاچه چیتگر نیز معروف است، با توجه به موقعیت قرار گیری دریاچه و جهت باد غالب شهر تهران در نفس گیری تلطیف هوا و بالا بردن رطوبت شهر تهران خصوصاً در منطقه غرب اهمیت دارد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)