عمارت امیر مفخم بختیاری خمین

عمارت امیر مفخم بختیاری مربوط به دوره قاجار است و به «عمارت باغ خسروانی» نیز مشهور است. این اثر در شهرستان خمین، بخش مرکزی، دهستان صالحان، روستای شهابیه قرار گرفته است. این بنا در تاریخ ۲۰ اسفند سال ۱۳۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

لطف‌علی‌خان امیر مفخم (زاده ۱۲۳۶ – درگذشته ۱۳۲۶) ملقب به امیر مفخم بختیاری، نظامی و سیاست‌مدار ایرانی دوره قاجار می‌باشد، که در مقاطع مختلف متصدی مناصب مختلفی از جمله حکومت خوزستان، اصفهان، کردستان، کرمان، لرستان و کرمانشاهان بود، در دوره‌ای نمایندگی مجلس شورای ملی و در فاصله سال‌های ۱۲۹۶ و ۱۲۹۷ وزارت جنگ را در کابینه صمصام‌السلطنه برعهده داشت.

امیر مفخم بختیاری اگر چه از سران ایل بختیاری بوده و پایگاه اصلی حکمرانی وی هیچگاه در خمین مستقر نبوده است ولی وی به علت گستره جغرافیایی ثروت، در روستای شهابیه خمین علاوه بر مالکیت بر روستاهای متعدد و زمینهای وسیع کشاورزی ، دارای عمارتی باشکوه بوده است. این عمارت بعد از امیر مفخم به مالکیت شهاب الدین خسروانی ( آخرین خان مستقر در شهابیه قبل از انقلاب اسلامی) درآمد که در واقع محل استراحت های تابستانه خسروانی و نیز سرکشی به روستا بوده است. این عمارت که بسان نگینی در ضلع شمالی باغ موسوم به خسروانی واقع شده است پس از انقلاب اسلامی مصادره گردید که متاسفانه مورد بی توجهی قرار گرفت و در حال حاضر علاوه براینکه باغ زیبای جنوبی آن کاملآ نابوده شده است و خود عمارت نیز بشدت آسیب دیده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)