غار علی صدر (علیصدر) همدان
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

غار علی صدر (علیصدر) همدان یکی غارهای تالابی ایران در همدان است که در در ارتفاعات ساری قیه واقع شده است. این غار از معدود غارهای آبی جهان است و به عنوان بزرگ‌ترین غار آبی جهان از آن نام برده می شود و چیزی که آن را از دیگر غار ها متفاوت می کند امکان رفتن به داخل آن به کمک قایق است و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۱۰۰ متر می باشد.
داخل غار از دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای زیادی تشکیل شده است که از مجموعه رشته آبها، دریاچه پهناوری در داخل غار پدید آمده است و به همین دلیل رفتن به عمق غار فقط با قایق شدنی است.
زمین شناسان قدمت سنگهای غار را مربوط دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین‌شناسی (۱۹۰–۱۳۶ میلیون سال قبل)  می دانند. رشته علی صدر قسمتی از واحدهای به وجود آمده درغرب ایران موسوم به تشکیلات متعلق به دوران ژوراسیک است و با رشته‌های پی در پی از شیستها و سنگهای شنی در لا به لای پایه آن و یک رشته از ترکیبات آهکی که مثل خاک رس خاکستری تیره بوده و به صورت لایه‌های نازک روی شیستها قرار گرفته و یک لایه سبکتر از کریستالهای آهکی در بالا قرار گرفته‌است که حاصل تغییراتی است که از حرارت و فشار بالا مربوط به فعالیتهای آتشفشانی در غرب رشته کوه علیصدر به وجود آمده است. رشته علیصدر به تنهایی چینه‌ای (قسمتی که از روی زمین بالا آمده باشد) از یک طاقدیس بزرگ است که محور اصلی اش درجهت شمال به جنوب است.
غار علیصدر از جهات مختلف به خصوص به علت وجود گذرگاه های ممتد آبی و دریاچه های وسیع و همچنین مسیر قابل قایقرانی از زیبا ترین آثار طبیعی ایران و جهان و پدیده ای فوق العاده زیبا می باشد. مردمان روستای علی صدر و روستاهای اطراف، از گذشته از وجود این غار آگاه بودند و از آب آن استفاده می کردند. این غار بیست و سومین اثر طبیعی ملی است که در دی ماه سال ۱۳۸۷ به فهرست میراث طبیعی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)