غار مغان مشهد
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

غار مغان در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان واقع شده‌است. غار مغان متعلق به دوران دوم زمین شناسی است و قدمت آن از البرز و دماوند بیشتر است. کف مرمرین غار مغان متعلق به دوران دوم زمین شناسی می باشد . کف مرمرین غار در اغلب جاها مرطوب و لغزنده می باشد

قدمت این پدیده را بر اساس مدارک موجود و اکتشاف فسیلهای حلزونی در مسیرهای منتهی به غار، می‌توان صد میلیون سال پیش و یا دوره دوم زمین‌شناسی دانست که به علت وجود پرتگاه‌های خطرناک در غار مغان ورود به داخل آن بدون راهنما و ابزار مورد نیاز می‌تواند خطرناک باشد.این غار دارای دو دهانه‌است. ارتفاع آن از دریا ۲۹۱۰ متر می‌باشد. درون غار آثار استالاگمیت و استالاکتیت و چندین حلقه چاه وجود دارد که عمق یکی از این چاه‌ها ۲۵ متر می‌باشد. همچنین در این غار پرتگاهی به عرض ۳۵ سانتیمتر و برکه ی آبی وجود دارد.

چندین چاه درون غار است که باید با احتیاط کامل از آن‌ها عبور کرد. عمق یکی از این چاه‌ها که راه شعبه دیگر غار می‌باشد، ۲۵ متر است. چون از دیواره‌ای که بالای چاه قرار دارد، بگذریم و از پرتگاهی تنگ که ۳۵ سانتی‌متر است عبور کنیم، به محوطه وسیعی می‌رسیم که برکه آبی در آن مشاهده می‌شود. از برکه که رد شدیم به محوطه کوچکی می‌رسیم که به چند شعبه فرعی تقسیم می‌شود و آخرین نقطه غار است. وجود چاه ‌ها، این غار را به سه طبقه تقسیم کرده است. این غار در مرداد ماه ۱۳۲۴ توسط ۷۰ نفر از کوهنوردان مشهد کشف شد و دومین کاروان کوهنوردان، در سال ۱۳۲۶ از آن دیدن کردند.

این غار دارای دهلیزها و راه‌های پر پیچ و خم گوناگونی است که در صورت عدم آشنایی با محیط احتمال گم شد زیاد است. از سقف این غار زیبا ستونهای استالاکتیت (Stalactite) و استالاگمیت (Stalagmite) که از جنس آهکی هستند آویزان است و منظره بسیار جالبی را به وجود آورده‌اند. در درون غار چشمه آبی وجود دارد که علاوه برزلالی و گوارایی آن، بسیار سرد است. درون این غار چاه‌های مختلفی نیز وجود دارد که درون بعضی از آنها خفاش‌هایی نیز زندگانی می‌کنند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)