غار یخ مراد کرج
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

غار یخ مراد کرج یکی از غارهای ایران است که در کرج واقع شده است. این غار یکی از غار های زیبای ایران به شمار می آید. به نقل از مردمان روستای کهنه ده، در قدیم بیماران با خوردن یخ غار، سلامتی خود را به دست آوردند و به این خاطر به غار یخ مراد معروف است.
دهانه غار ۳ متر عرض و ۸ متر طول دارد و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. در پشت آن یک تالار سنگلاخی به ابعاد ۱۲ در ۱۸ متر و ارتفاع ۶ متر پدید آمده است. در این تالار تخته سنگی بزرگ به ابعاد ۳ در ۵ متر وجود دارد، که کف آن به صورت صیقلی و گود می باشد و گودی کف سنگ نشان دهنده جاری بودن آبی طی مدت طولانی است و اثر به وجود آمده حاصل تماس صدها هزار ساله جریان آب با تخته سنگ است.
به دلیل وجود فسیلی از گونه نرم تنان دریایی به نام کاردتیا بر روی سنگی بزرگ، در نزدیکی دهانه اصلی، این نظریه که غار در حدود ۵۰ میلیون سال پیش در زیر دریا به وجود آمده تقویت می شود.
از تفاوت های غار با دیگر غارهای کشور سرمای و برودت زیر صفر آن در فصلهای پاییز و زمستان و ابتدای بهار است؛ در غارهای ایران به دلیل وجود بخار آب و فقدان جریان هوای آزاد در ماههای سرد سال، دمای داخلی حداقل ۱۰ درجه از دمای بیرون غارها بیشتر است، اما در غار یخ مراد در ماههای سرد سال دمای داخل غار از دمای بیرون کمتر می باشد. از زیبایی های چشم نواز آن می توان به قندیل های بسیار زیبای غار در ماههای اسفند و فروردین اشاره کرد که از چشم انداز فوق العاده ای برخوردار می باشد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)