قلعه اردشیر، قلعه دختر کرمان
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

قلعه اردشیر، قلعه دختر کرمان یکی از آثار تاریخی کرمان است که بر فراز تپه های مرتفع شرقی شهر کرمان واقع شده است. قدمت این قلعه یا آتشکده آناهیتا (ناهید) که به قلعه کهنه نیز مشهور است به دوران پیش از ورود اسلام به ایران و با حدس های مورخان ۲۲۰ سال پیس از میلاد مسیح بر می گردد و از خشت خام و گل رس ساخته شده است.
این مکان در گذشته محل پرستش آناهیتای باستانی، ایزدبانوی آب و باروری بوده است. قلعه دارای وسایل ایمنی و آب انبار می باشد و در آن تمامی تدابیر کافی برای زندگی طولانی مدت در داخل آن به وجود آمده است . بعضی از مورخین ساختمان آن را به اردشیر درازدست نسبت می ‌دهند .
ساختمانهای این قلعه روی هم به دو قسمت مجزا تقسیم می شود. قسمتی که بر فراز قلعه نسبتا مرتفع جنوب شرقی قرار دارد و در قدیم به قلعه کوه معروف بوده است و کاملا به علت وضعیت طبیعی از قلعه جدا شده است. قسمت دوم بر روی تپه کوتاهتری ساخته شده است و به قلعه دختر موسوم است.
قسمتی از این قلاع به قلعه اردشیر شهرت دارد. قلعه اردشیر در بالای تپه مرتفعی واقع شده که با سطح جلگه، قریب پانصد فوت ارتفاع دارد. دیوارهای قلعه از خشتهای بسیار ضخیم تشکیل شده است.

 

نظر شما

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)