قلعه ضحاک هشترود
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

قلعه ضحاک هشترود یکی از آثار تاریخی هشترود در استان آذربایجان شرقی است که در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی هشترود و در منطقه کوهستانی سرمه‌لو در محاصره دو رودخانه قرانقو و شورچایی واقع شده است. قدمت این مکان به ۳۰۰۰ سال پیش بر می گردد و به عنوان دژ در زمان های پارتی و ساسانی استفاده می شده است و به قلعه نارین قالا نیز معروف است.
قلعه ضحاک دارای فضایی به مساحت حدود ۱۰ کیلومتر طول و ۲-۱ کیلومتر عرض می باشد. از مناطقی که امروزه از بین نرفته و سالم مانده می توان به یک چهار طاقی، اشاره کرد که مورد بازسازی قرار گرفته است. ثمره جست و جو در چند سال پیش، کشف یک تالار وسیع ۱۱× ۱۱ متر با راهرو های جانبی و به کار گیری گچ‌بری در معماری و طرح های متفاوت آن بوده است که اکثر رنگ های به کار رفته در آن اخرائی، زرد، آبی و سبز می باشد. طرح برجسته انسانی و حیوانی، نقوش هندسی وگل وگیاه از تزئینات معماری بنا می باشد.
بنا مانند قلعه های دختر در فیروزآباد و ارگ بم ساخته شده است و احتمال دارد از معابد آناهیتا باشد. این دژ دفاعی از سه طرف رو به پرتگاه ساخته شده است و در دیوارها کنده کاری دیده می شود. از بخش های متفاوت قلعه می توان به مخازن سنگ، آب انبار، آسیاب، سالن شورا، حمام و… اشاره کرد که مجموعه بی نظیر را تشکیل داده اند.
قدمت بنا را می توان از آثار باقی مانده از برج‌های نیم استوانه‌ای به نام دروازه قلعه و پوشش دیوارها که از سنگ‌های مکعب مستطیلی می‌باشد حدس زد به طوری که قدمت بنا به دوره ساسانی برمی گردد اما سفال های کشف شده بیانگر سده‌های ششم و هفتم هجری می باشد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)