مسجد امام خمینی تهران
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

مسجد امام خمینی تهران (مسجد شاه تهران) که به نام مسجد سلطانی هم شناخته می شود، یکی از مساجد بزرگ و معروف تهران می باشد. این مسجد از بناهای فتحعلی شاه قاجار است. احداث این مسجد در سال ۱۲۴۰ هجری قمری پایان یافت و نام فتحعلی شاه بر پیشانی ایوان بزرگ سمت قبله به خط نستعلیق نوشته شده است. همچنین نام ناصرالدین شاه در سال ۱۳۰۷ه ق تعمیراتی به فرمان وی در مسجد انجام یافت بر سر در جلو خان شمالی دیده می شود. پس از انقلاب ۱۳۵۷، مسجد امام‌خمینی نامیده شد و در قدیم مسجد سلطانی نیز گفته می‌شد.

معماری این مسجد از لحاظ وسعت صحن،شبستانهای زیبا،گنبد عظیم کاشیکاری،طاق نما،غرفه هاو سر در با شکوه جالب است و انواع کاشیکاریهای بدیع در آن دیده می شود. طراحی این مسجد فضایی است مربعی با تقارن نقطه ای و حیاط مرکزی، با چرخشی ملایم نسبت به بافت شهر برای استقرار در امتداد قبله، ۴ ایوان در وسط ۴ ضلع، گنبدخانه در ضلع جنوبی، ۳ شبستان اصلی در کنج هاو حوض مربعی در مرکز حیاط مسجد امام خمینی از جنوب شرقی به بازار بین‌الحرمین و از جنوب غربی به امام زاده زید در بازار کفاش‌ها ختم می‌شود.

ژاک موریه‌، نایب سفارت انگلیس‌، در سفرنامه خود در سال ۱۲۲۲ ه.ق‌، می‌نویسد:

تنها بنای قابل ملاحظه در تهران عهد فتحعلی‌شاه مسجد شاه است که ناتمام مانده است‌.

بنابر شواهد تاریخی این دومین مسجد جامع بزرگ تهران بعد از مسجد جامع بازار یا جامع عتیق بود. این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۶۳ با شماره ثبت ۱۶۶۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)