مسجد جامع زنجان
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

مسجد جامع زنجان یکی از مساجد زنجان است که در خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است. قدمت مسجد و مدرسه جامع زنجان به دوره قاجاریه بر می گردد و توسط یکی از پسران فتحعلی شاه قاجار به نام عبدالله میرزا دارا که علاقه مند آیت الله سید محمد مجتهد سردانی بود ساخته شد تا بتوان در آن تدریس، اقامه نماز کرد و مریدان این مجتهد زنجانی به اینجا مراجعه کنند.
این مسجد در قلب بافت قدیمی شهر قرار گرفته است و به مراکز تاریخی نزدیکی دارد به گونه ای که از سمت غرب به بازار قیصریه، از سمت شرق به کوچه مسجد سید و از شمال به خیابان امام خمینی و سبزه میدان منتهی می شود.
این مکان در زمان زندگانی موسس آن به نام های مسجد دارا، مسجد سید، مسجد سلطانی و مسجد جمعه نیز معروف بوده است و بر اساس طرح مساجد چهار ایوانی ساخته شده است. ایوان‌های چهارگانه‌ای که در چهار طرف مسجد به شکل قرینه قرار گرفته‌اند، بیش تر از هر چیزی در صحن آن به چشم می آیند. صحن این مسجد مانند سایر مساجد چهار ایوانی، به شکل مربع مستطیل است و ۴۸ متر طول و ۳۶ متر عرض دارد.
مسجد دارای ۱۶ حجره در ایوان‌های غربی و شرقی است که به طور قرینه ساخته شده است و در جبهه شمالی نیز ۶ واحد حجره جهت طلاب علوم دینی وجود دارد.  در سطوح ایوان‌های شمالی و جنوبی از خط بنایی، کاشی معقلی و نگاره‌های گیاهی با تکنیک کاشی هفت رنگ، به سبک هنری دوره قاجار و بیش تر با استفاده از رنگ‌های سیاه و زرد یرای تزئین استفاده شده است.
گنبد این مسجد که از نوع دو جداره بوده و با کاشی‌های فیروزه‌ای پوشانده شده، از گنبدهایی است که بدون گوشواره و ترنبه بر روی جرزهای چهارگانه ضخیم نشسته‌است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)