مسجد عمادالدوله کرمانشاه

مسجد عمادالدوله کرمانشاه یکی از مساجد قدیمی کرمانشاه می باشد که در خیابان مدرس این شهر واقع شده است. قدمت این مسجد زیبا به دوره قاجاریه برمی گردد به طوری که در سال ۱۲۸۵ هجری قمری اولین ساختمان آن توسط امامقلی میرزا عمادالدوله (والی غرب و سرحددار عراقین) بنا شد.

مسجد چهارایوانی می باشد که از بخش هایی مانند سردر، صحن، ایوان، شبستان ستوندار و حجره‌های زیاد تشکیل شده است. صحن مسجد به ابعاد تقریبی ۲۴×۳۰ متر، در اطراف دارای ایوان ها، حجره ها و دهنه هایی می باشد.

کتیبه ای تشکیل شده از قصیده ای با ذکر نام پادشاه وقت(ناصرالدین شاه) بر روی کاشی کاری ایوان مسجد نوشته شده است و روی ایوان شرقی صحن مسجد، اتاقکی چوبین ساخته شده است که ورودی اصلی مسجد از طریق این ایوان شرقی به راسته زرگرهای بازار مرتبط می شود.

از ایوان جنوبی صحن به عنوان ورودی شبستان اصلی هم استفاده می شود و از سه ایوان دیگر مرتفع تر و دارای تزیینات زیباتری است. در دوره اخیر ازاره و کف این ایوان با سنگ مرمر زیبا شده است و بخش های بالای ازاره، کاشیکاری شده است.

پس از ساخت این مسجد، بانی مسجد  یکی از درهای حرم امام علی (ع) را بعد از ساخت آن به کرمانشاه آورد و نصب کرد و در عوض در نقره‌ای دیگری را وقف آستانه علوی کرد. این درگاه که هم اکنون در مدخل مسجد و بازار زرگرها قرار گرفته است به قاپی شاه نجف معروف است و به دوره صفویه تعلق دارد.

در سمت شمالی صحن مسجد، ایوانی کوتاه با برج ساعتی بر بالای آن و در دو ضلع غربی و شرقی آن، دو ایوان قرینه یکدیگر بنا شده اند. حجره های متعددی در کنار ایوان ها، تعبیه شده است و حوضی در وسط صحن، ساخته شده که زیر آن، زیرزمینی قرار دارد.

از این مسجد امروزه به عنوان مدرسه علوم دینی استفاده می شود و از هزینه آن، تعداد قابل توجهی مغازه و همچنین کاروانسرای عمادالدوله وقف شده است.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)