مسجد وکیل شیراز
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

مسجد وکیل شیراز یکی از بناهای تاریخی شهر شیراز می باشد که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. این مسجد که مربوط به دوران زندیه می باشد در غرب بازار وکیل و در انتهاى راسته شمشیرگرها واقع شده است.

معماری مسجد وکیل شیراز بسیار منحصر به فرد می باشد، مخصوصا استحکام بی نظیر آن قابل توجه است ولی ساختمان سه طاق مجلل وبا شکوه دارد که از شاهکارهای معماری شیراز و ایران است.

این مسجد که در نزدیکی بازار وکیل و حمام وکیل قرار دارد در سال ۱۱۵۲ خورشیدی بنا شده و دو ایوانی بوده و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است. معماران مسجد براى این که قبله مسجد با قبله شرعى مطابقت کرده و از طرفى نماى مسجد با درهاى فرعى بازار و خود بازار همخوانى داشته باشد راهروها را به طریقى به صحن مسجد متصل کرده‌اند که در عین کجى تغییر زاویه صحن مشخص نباشد.

مساحت مسجد وکیل در حدو ۹۰۰۰ متر مربع می باشد که دارای ۴۸ ستون سنگی یکپارچه می‌باشد. مساحت شبستان مسجد در حدود ۵ هزار متر مربع است و منبر چهارده پله‌ای یکپارچه از سنگ مرمر از زیبایی های قسمت شبستان می‌ باشد.  در سمت شمال مسجد طاق بلند و مهمی ساخته شده که به طاق مروارید معروف است و در دور این طاق با قلم درشت و خط ثلث عالی یکی از سوره‌های قرآن به صورت هلالی نوشته شده‌ است.

درب ورودی مسجد در شمال آن قرار دارد که در کنار آن نیز درب چوبی بازار شمشیرگرها قرار گرفته است. این در از دو لنگه چوبی ساخته شده و مربوط به همان زمان زندیه است. هر لنگه آن ۸ متر بلندی و ۳ متر پهنا دارد. بر روی آن نقش و نگارهای زیبا ایجاد شده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)