مسجد چوبی نیشابور

مسجد چوبی نیشابور در اطراف نیشابور و در داخل مجموعه دهکده چوبین نیشابور قرار دارد. مسجد چوبی در فاصله ۸ کیلومتری نیشابور بنا شده و سازنده آن مهندس حمید مجتهدی (متولد ١٣١٩ و متوفی در پاییز ١٣٩٢ ) از نوادگان محمد کاظم خراسانی می باشد و یکی از دیدنی‌ها و تفرجگاه‌های نیشابور می‌باشد. مسجد چوبی در سال ۱۳۷۸ ساخته شد و چون خانه ی صاحب ملک همانند مسجد از تمام چوب ساخته شده به آن دهکده ی چوبی هم می‌گویند. ولی خانه مورد استفاده ی خصوصی است و بازدید عمومی از آن امکان پذیر نیست و اطلاعاتی از نوع ساختار خانه وجود ندارد.

البته لازم به ذکر است که مسجد چوبی نیشابور برای اولین بار در سال ۱۳۲۵ با دیوارهای کاه‌گلی و سقف چوبی، با وسعت فعلی و در همین مکان بنا شد و در سال ۱۳۷۸ پس از مخروبه شدن مسجد اولیه، مسجد فعلی با شکل و شمایل جدید و با شیوه‌ای نوین در همان مکان احداث گشت.

این مسجد یکی از معدود مساجد جوبی جهان و هم چنین اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان می‌باشد. این مسجد می‌تواند تا ۸ ریشتر زمین لرزه را تحمل کند و بنای آن به گونه‌ای است که تا صدها سال دیگر نیز آسیب نخواهد دید. هم چنین راهکارهای ویژه‌ای در ساخت این مسجد و دیگر بناهای این مجموعه برای جلوگیری از اثرات مخرب چوب خواران به کار گرفته شده است‌.

چوب‌های مختلفی از درختان مختلف هم در ساختمان و هم در تزئینات داخلی از قبیل کتیبه‌ها، محراب و … به کار رفته است، بعضی از این درختان عبارتند از انواع کاج‌ها، اشن، سپیدار، گیلاس، گلابی، زبان گنجشک، گردو و توت.

در دیواره‌های داخلی مسجد تعداد هفت کتیبه از آیات قرآن و در در دیواره‌های بیرونی مسجد شش کتیبه وجود دارد. اسکلت مسجد چوبی به روش Two by Four یا Double L ساخته شده است‌. مناره‌های مسجد به سقف به گونه‌ای اتصال دارند که در داخل مسجد ستونی وجود ندارد و دیده نمی شود. دیواره‌های مسجد دوجداره است و بین دیواره ی اسکلت ساختمان قرار دارد. اسکلت مناره‌ها و سقف، و سقف و دیواره‌ها به روش عنکبوتیی به یکدیگر متصل هستند. اتصال مناره‌ها به گونه ای است که وزن آن‌ها به طور مساوی روی سقف، دیواره‌ها و سپس به زمین منتقل می‌شود. در محل اتصال مناره به سقف، دریچه‌ای وجود دارد و کار یک کانال تهویه را انجام می‌دهد به گونه ای که در تابستان هوای گرم از فضای مسجد خارج می‌شود و هوای پاکیزه از طریق بادگیر که در سقف ساخته شده داخل مسجد می‌شود. دیواره‌های مسجد کمی زاویه‌دار هستند تا انتقال وزن را از مناره‌ها به زمین ساده‌تر سازند. در مجموع ۴۰تن چوب در بنای آن بکار برده شده و ساخت آن حدود دو سال به طول انجامیده است. سه درب ورود و خروج، و ۵ پنجره در ساختمان بنا وجود دارد. آبدارخانه این مسجد، دارای کابینت‌ها، دیوارها و حتی سینی‌ های چوبی است، کف و بخشی از دیوار آن به دلیل رعایت مسائل بهداشتی با کاشی و سرامیک پوشیده شده است.

گرچه مهم ترین جاذبه ی دهکده ی چوبی مسجد چوبی است اما موزه و کتابخانه، فروشگاه و نانوایی، آلاچیق و فضای سبز هم در آن وجود دارد. در محیط اطراف دهکده ی دامپروری و کشاورزی صورت می‌گیرد. علیرغم جذابیت منحصر به فرد و بی نظیر مسجد چوبی متاسفانه تا حد زیادی این مکان ناشناخته مانده است، با این وجود این مکان استعداد بالقوه‌ای دارد که در صورت اندکی توجه و عنایت دست اندرکاران سازمان میراث فرهنگی نیشابور می‌تواند به فعلیت برسد و توانایی جذب هزاران توریسم را داشته باشد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)