مسجد گوهرشاد مشهد
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

مسجد گوهرشاد مشهد، در داخل حرم مطهر امام رضا (ع) و در واقع جرئی از حرم مطهر می باشد. این پس از نزدیک به ۶۰۰ سال است که در شهر مقدس مشهد برپاست و شکوه و عظمت خود را همچنان حفظ کرده است. این مسجد شاهد حوادث و اتفاقات زیادی از جمله بمباران ارتش روس در سال ۱۳۳۰ که در پی آن گنبد این مسجد آسیب دید، قیام تاریخی مسجد گوهر شاد و همین طور زلزله بوده است. این مسجد یک صحن به وسعت ۲۸۰۰ متر مربع دارد و زیربنای آن ۹۴۰۰ متر مربع است. بنای مسجد دربرگیرندهٔ ۴ ایوان بزرگ و ۷ شبستان است. مسجد گوهرشاد مسجدی کلاسیک و به سبک مساجد چهار ایوانی ساخته شده‌است. گنبد مسجد گوهرشاد به بلندی ۴۱ متر بر بالای ایوان مقصوره جای دارد و سطح خارجی آن با آجر لعاب‌دار و یک کتیبه با خط کوفی تزئین شده است.

همان طور که گفته شده مسجد گوهرشاد از حوادث روزگار مصون نمانده است از جمله بر اثر زمین لرزه سال ۱۰۸۴ هجری قمری به ویژه ایوان مقصوره آسیب دید که پس از آن مرمت شد. در گلوله باران روسها در سال ۱۳۳۰ هجری قمری گنبد و ایوان های مسجد آسیب دید که سرانجام در سال ۱۳۳۹ هجری قمری اساساً بازسازی شد.

این مسجد به دستور بانو گوهرشاد، دختر امیر غیاث الدین ترخان، از امرای جغتایی، همسر شاهرخ تیموری در سال ۸۲۱ قمری توسط معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شد و در دوره های صفوی و قاجاریه و دوره اخیر تعمیراتی در مسجد به عمل آمده و با این حال ، اصالت هنری و تاریخی خود را حفظ کرده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات تکمیلی و عمرانی در این مسجد صورت گرفته است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)