معبد داش کسن ابهر
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

معبد داش کسن ابهر یکی از آثار تاریخی قدیمی ابهر در استان زنجان است که در نزدیکی روستای ویر در حدود ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر سلطانیه واقع شده است. این معبد که به معبد اژدها نیز مشهور است یکی از آثار به جا مانده از دوره ایلخانیان می باشد.
این بنای سنگی در ایران نظیری ندارد و یکی از آثار زیبای به جا مانده است که بر روی سنگ ها طرح اژدها به طول ۵ متر و عرض ۱٫۵ متر نقش بسته است و زمانی که گردشگران با آن مواجه می شوند به یاد معابد چینی می آیند.
این معبد به نقوش برجسته اژدها و چند محراب اسلامی در دو سمت آن و به قرینه یکدیگر آراسته شده است و در هیچ کجای ایران نمی توان مانند آن را مشاهده کرد. از دیگر طراحی دیگر این معبد، طاقچه‌های زیبایی است که در ضلع شرقی و غربی معبد در کنار نقوش اژدها حک شده‌اند و با مقرنس کاری تزئین شده اند. همچنین نقوش اسلیمی که ماهرانه تراشیده شده‌اند با طرح‌های متنوع در آن دیده می‌شود.
امروزه آثار زیادی از بنای اولیه این معبد بر جای نمانده و تنها سنگ‌های بزرگ و پراکنده در گوشه کنار معبد به مشاهده می شود. مساحت معبد، مستطیلی به ابعاد تقریبی ۱۰۰ متر در ۵۰ متر است که یک قسمت از آن به دلیل کنده کاری در تپه به وجود آمده است.
معبد در دامنه تپه‌ای قرار گرفته و رو به دشت های وسیع و چشم نواز است. مسیر رسیدن به معبد در سال ۱۳۸۹ زیرسازی شده و تا خود معبد مسیری خاکی ولی صاف و ماشین رو است. در داخل این محوطه سه غار تقریبا عمیق در دل کوه حفاری شده و در فاصله غار ضلع جنوبی و غارهای اضلاع شرقی و غربی، حجاری های زیبایی به کار رفته است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)