موزه آذربایجان تبریز

موزه آذربایجان تبریز یکی از موزه های باستان شناسی تبریز است که در خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است. این مجموعه از مهمترین موزه های ایران می باشد که در سال ۱۳۴۱ افتتاح شده است و پس از موزه ملی ایران از معروف ترین موزه ها می باشد. قدمت آثار تاریخی و هنری به نمایش گذاشته شده به دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی بر می گردد.
موزه از سه سالن به ابعاد ۳۷ در ۱۲ متر و تعدادی اتاق اداری و کتابخانه تشکیل شده است و دارای زیر بنایی به مساحت ۲۴۰۰ متر مربع می باشد. موزه آذربایجان تعداد ۲۳۰۰ قطعه اثر عتیقه و هنری ثبت شده و بیش از یک هزار اثر غیر ثبتی دارد و هر علاقه مندی را به خود جذب می کند.
در طبقه همکف موزه آذربایجان، آثار و اشیای تاریخی به جا مانده از دوران پیش از تاریخ و دوران پیش از اسلام به نمایش گذاشته شده است و سفال های مربوط به تپه اسماعیل آباد با هفت هزار سال دیرینگی، از جمله تاریخی‌ترین اشیاء این بخش محسوب می شود. همچنین سنگ‌های معدنی سرپانتین هم یکی از آثاری است که در جیرفت کشف شده و قدمت آن به دوران پیش از تاریخ بر می گردد. بر روی این سنگ‌ها نقاشی هایی از گیاهان و حیوانات متفاوت به زیبایی حک شده است.
مجسمه ای به نام الهه زن در رستم‌آباد گیلان یافته شده است و به سه هزار سال قبل بر می گردد و به مقام و جایگاه زن در دوران ایران باستان اشاره دارد. از دیگر آثار می توان به ریتون‌های مربوط به دو تا سه هزار سال پیش نیز اشاره کرد.
در طبقه اول قدیمی‌ترین آثار که مربوط به سده چهارم هجری و شهر نیشابور نگهداری می شود که بر روی آنها خط کوفی، نقش‌های اسلیمی و از لعاب سفید حک شده است و از مهم ترین ویژگی های آن می باشد. همچنین آثاری مانند سکه‌های ضرب‌شده از دوره های هخامنشیان تا دوره قاجاریه، ظروف سفالی مربوط به دوره ایلخانان و قفل رمزی متعلق به سده ششم هجری نیز در طبقه اول به علاقه مندان نشان داده شده است.
طبقه زیرزمین و آخرین بخش موزه به سنگ‌نگاره‌های تاریخی اختصاص یافته است و در آن مجموعه ای از پیکره‌های انسانی، سنگ گورها، سنگ‌های کتیبه‌دار، قوچ‌های سنگی و مجسمه‌های سنگی نگهداری می شود.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)