موزه هنرهای معاصر تهران
[تعداد: 3    میانگین: 3.7/5]

موزه هنر های معاصر تهران یکی از مجموعه موزه های تهران بزرگ است که در سال ۱۳۵۶ شمسی با کوشش کامران دیبا در غرب پارک لاله افتتاح گردید. این موزه در زمینی به مساحت ۸٬۵۰۰ مترمربع احداث شده است. ارزش آثار موزه در حدود ۲٫۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

مجموعهٔ آثار موزه هنرهای معاصر تهران را می‌توان در سه گروه دسته‌بندی کرد :

  • آثار موجود در مخزن (گنجینه)،
  • آثار ارائه شده در گالری‌ها و فضاهای درون موزه
  • تندیس‌های موجود در محوطه بیرونی

در گنجینهٔ دائمی موزه بیش از ۴۰۰۰ اثر ارزشمند و یگانه از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان نگهداری می‌شود. گنجینه هنرهای معاصر موزه شامل مجموعه کم‌نظیری از آثار پیشروان هنر معاصر ایران است. این موزه شامل جامع‌ترین و مهم‌ترین گنجینه‌های هنر مدرن از پس از جنگ جهانی دوم تا پیش از دههٔ ۱۹۸۰ میلادی در خارج از اروپا و آمریکای شمالی است که شامل کارهای مهمی از جنبش‌های هیجان‌نمایی انتزاعی، پاپ آرت، مینی‌مالیسم، مفهومی، و فوتورئالیسم می‌شود.

موزهٔ هنرهای معاصر دارای ۹ گالری است که سه‌تایش نمایشگاهِ آثاری از نقاشان و هنرمندان بین‌المللی است که در گنجینه دائمی موزه نگهداری می‌شوند. این گنجینه آثار بسیار با ارزشی از کلود مونه، ونسان ون گوگ، پابلو پیکاسو، رنه ماگریت، اندی وارهول و… دارد. نمایشگاه‌های موقتی و فصلی در شش گالری دیگر موزه برپا می‌شود. گالری‌ها یکی پس از دیگری در راه گذر بازدیدکنندگان قرار دارند و این تماشای همه کارها را آسان می‌کند.

کتابخانه تخصصی موزه هنر های معاصر نیز نزدیک ۵۰۰۰ کتاب فارسی و غیرفارسی در مخزن خود جای داده است. که موضوعات هنری گوناگونی چون معماری، نقاشی، طراحی، ارتباط تصویری، عکاسی، سینما و جز این‌ها را پوشش می‌دهد. سامانهٔ رده‌بندی این کتاب‌ها به شکل LC است و تنها اعضا می‌توانند از آن استفاده کنند.

باغ تندیس، فضای سبز واقع در شمال ساختمان موزه است با مجسّمه‌هایی از ماکس ارنست، پرویز تناولی، هنری مور، ماکس بیل و …

برخی از تندیس های موجود در محوطه ی موزه :

پیکر لمیده ی دوقطعه‌ای، پیکر لمیده ی سه‌قطعه‌ای، درمانگر، نقش جدی، زن ایستاده، مرد در حال قدم زدن، در ستایش پابلو نرودا، ریتم در فضا، گلابی خاردار، تقدیس، اسب و سوارکار

مشاهده توضیحات کامل موزه هنرهای معاصر تهران در ویکی پدیا

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)