موزه پارینه سنگی زاگرس کرمانشاه

موزه پارینه سنگی زاگرس کرمانشاه یکی از موزه های کرمانشاه می باشد که در خیابان مدرس این شهر واقع شده است. این موزه در سال ۱۳۸۶ توسط فریدون بیگلری و مرادی بیستونی افتتاح شد و در ردیف موزه‌های تخصصی جهان قرار می گیرد و اولین موزه پارینه سنگی در خاورمیانه می باشد.

این موزه مجموعه ای از ابزار آلات سنگی و استخوان های انسان از دوره های پارینه سنگی در ایران و کشورهای دیگر را به نمایش می گذارد. قدیمی ترین اثر این مجموعه با یک میلیون سال قدمت در کشف رود خراسان کشف شده است و همچنین مولاژهایی از جمجمه انسان نئاندرتال، انسان هوشمند، و تصاویر بازسازی شده از شکارچیان عصر سنگ هم در آن نگهداری می شود.

موزه به چهار اتاق تقسیم می شود که در آن ها اشیا متعلق به دوره های دیرینه سنگی و نوسنگی با قدمت ۱۰۰ هزار تا ۸ هزار سال پیش محافظت می شود. اتاق اول به مستندی در مورد ابزار آلات سنگی و این که چطور انسان‌های نخستین این ابزار را می ساختند اختصاص یافته و نخستین مولاژ ساخته شده از انسان نئاندرتال در ایران و خاورمیانه در آن قرار گرفته است. استخوان‌های انسان‌ها و حیوانات در منطقه باستان شناسی زاگرس و تعدادی جمجمهٔ انسان در مناطق معروف باستان شناسی از اروپا و خاور نزدیک و همچنین مجموعه فسیل‌های غار وزمه که اهمیت ویژه‌ای دارد در اتاق دوم وجود دارند.

اتاق سوم هم وسایل سنگی که به دوره دیرینه‌سنگی برمیگردد و از مناطق باستان‌شناسی متفاوتی مانند کشفرود، گنج پر و شیواتو کشف شده را شامل می‌شود و در اتاق چهارم هم ابزارهای سنگی و استخوان‌های حیوانات مربوط به اواخر عصر سنگ و نوسنگی نگهداری می شود.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)