موزه ۱۳ آبان تهران
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

موزه ۱۳ آبان تهران (موزه صنعتی تهران – موزه هلال احمر تهران) به عنوان یکی از موزه های تهران در لانه جاسوسی آمریکا (سفارت سابق آمریکا) قرار دارد، این موزه در سال ۱۳۲۵ تاسیس شد و در حال حاضر به هلال احمر تعلق‌ دارد. این موزه با ارائه اسناد، وسائل و تجهیزات پیشرفته جاسوسی از نقش آمریکا در تحولات سیاسی ایران در دوران ستم شاهی حکایت می کند.

موزه صنعتی تهران از اماکن تاریخی منطقه ۱۲ شهر تهران است.  علی اکبر صنعتی، متولد ۱۲۵۹ کرمان، یکی از کودکان پرورش یافته پرورشگاه صنعتی کرمان است. استاد علی اکبر صنعتی نزدیک به ۶ هزار تابلو و بیش از هزار مجسمه گچی، سنگی و برنزی از شخصیت‌های علمی و ادبی‌ایران و تیپ‌های گوناگون اجتماعی خلق کرد که شماری از آنها در موزه ۱۳ آبان نگهداری می‌شود.

موزه ۱۳ آبان تهران دارای‌سالن تئاتر، شهر فرنگ، نمایشگاه تک چهرها و موزه مردم‌شناسی است‌. موزه همه روزه به جز تعطیلات رسمی آماده پذیرایی و ورودیه این موزه تماما به سازمان هلال احمر تعلق می گیرد.

جالب ترین بخش موزه ۱۳ آبان تهران پیکره گروهی از زندانیان سیاسی دودمان پهلویه که به دست استاد صنعتی به تصویر کشیده شده است. این پیکره بزرگ، در مرکز موزه قرار گرفته است. هم چنین پیکره فردوسی، سعدی، ملک الشعرای بهار، دهخدا، مسیح مصلوب، کمال الملک، کریم خان زند، جواهر لعل نهرو، مهاتما گاندی، لوئی پاستور، شاه عباس و پیکره بزرگ نادرشاه افشار در این موزه به چشم می خورد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)