پارک ائل گلی تبریز

پارک ائل گلی تبریز یکی از زیباترین پارک های ایران می باشد که در آن بنای تاریخی ایل گلی واقع شده. این پارک به دلیل قرار گیری دریاچه شاه‌گلی، شهربازی ائل گلی تبریز (لونا پارک) و هتل پارس ایل گلی شهرت جهانی پیدا کرده و سالانه تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. معنی ائل گلی به معنی استخر شاه می باشد.

معماری ائل گلی تبریز مربوط به دوران صفویه می باشد. این عمارت هشت ضلعی در مرکز دریاچه شاه گلی ساخته شده و امروزه به صورت یک تالار پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمارت یک طبقه بوسیله خشت ساخته شده که شهرداری تبریز آن را تخریب و از نو به صورت بنایی دو طبقه احداث کرد. این عمارت در دوران حکومت سلطان یعقوب آق قویونلو احداث شده و در دوران سلطنت صفویان گسترش یافته است.

ائل گؤلی یا شاه ‌گلی: نام دریاچه پارک ائل گلی در گذشته شاه گلی بوده که بعد از انقلاب ایران به نام ایل گلی تغییر یافت. این دریاچه گنجایش حدود ۷۲۰۰۰۰ متر مکعب دارد که در نوع خود جالب است. همچنین وسعت آن ۶ هکتار می باشد و یکی از شعبه‌های رودخانهٔ لیقوان که از نزدیکی روستای چاوان می‌گذرد، به‌صورت جویباری کوچک از سمت جنوب‌شرقی دریاچهٔ شاه‌گلی وارد آن شده و آب آن را تأمین می‌نماید. این دریاچه در هنگام زمستان به صورت آمیخته‌ای از یخ و آب و با نمایی زیباچشم ها را خیره می کند. در زمان یخ زدن دریاچه ماهی هایی که در این آب زندگی می‌کنند نمی‌توانند به سطح آب برسند و به همین دلیل رشد آن‌ها کند می‌شود.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)