پست خانه قدیم بیرجند
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پست خانه قدیم بیرجند یکی از آثار تاریخی بیرجند است که در خیابان شهید منتظری این شهر واقع شده است. قدمت این بنا به اواخر دوره قاجار و ابتدای حکومت پهلوی بر می گردد.
از این خانه اوایل دوره‌ی قاجاریه به عنوان غورخانه استفاده می‌شد و جلوتر تا سال ۱۲۶۱ به عنوان پست و تلگراف بیرجند بود و در سال ۶۲ به طور کلی متروکه شد و سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۵۸ آنرا خریداری و مرمت کرد و در غالب ساختمان اداری پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بیرجند احیا کرد.
این بنا از دو طبقه تشکیل شده است که ابتدای آن در ضلع شرقی واقع است و دو سمت شمالی و غربی خانه نیز به شکل دو اشکوبه است. طبقه‌ی اول شمالی، اتاق‌ها و دالان‌هایی دارد که ارتباط طبقه‌ی دوم ضلع شمالی را از طریق پلکان متصل به دیوار شرقی و پلکان ضلع غربی برقرار می کند، طبقه دوم ضلع شمالی مانند طبقه اول دارای اتاق ها و دالان هایی می باشد.
زیباترین و بهترین بخش بنا ضلع غربی آن و تزئینات آجرکاری به شیوه رگ چین و از نوع خفته و راسته و طرح لوزی برجسته با آجرهای قالبی تزئینی نقش وار می باشد. پنجره‌های طبقه ی هم‌کف نیز، با قاب‌بندی آجری بسیار زیبا آراسته شده است و دارای نقوش  آجرکاری لوزی مانند خفته راسته دیوارهامی باشد و همچنین می‌توان به شومینه های ساخته شده در اتاق‌ها و سادگی در و پنجره‌های آن نیز اشاره کرد.
در پشت رواق‌ها، اتاق‌هایی است که به شکل عرقچین مسقف شده‌اند، و می توان گفت اتاق واقع در آخرین قسمت جنوبی، از ضلع غربی خود به اتاقی با همان پوشش دیگر اتاق‌ها وصل می‌شود. دیوار این ضلع اتاق تزئینات چپیله دارد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)