کاخ شهرداری تبریز

کاخ شهرداری تبریز یکی از آثار تاریخی تبریز می باشد که در خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است. ساخت این عمارت در سال ۱۳۱۴ شمسی به دستور رضاشاه پهلوی در محل گورستان متروک و مخروبه کوی نوبر با نظارت مهندسان آلمانی در زمان ریاست شهرداری حاج ارفع الملک جلیلی شروع شد و سرانجام پس از گذشت ۴ سال تاسیس شد.

بنای کاخ از برج ساعت چهار صفحه ای زیبا تشکیل شده است که پس از گذشتن هر ۱۵ دقیقه زنگ می زند و ساعت را به همه اعلام می کند. نمای بیرونی تالار شهرداری شهر تبریز با سنگ های تراشیده آراسته شده است. کاخ شهرداری به صورت U شکل از سه طبقه و زیربنای ۶۵۰۰ مترمربع تشکیل شده است و با دیدن نقشه هوایی آن عقابی در حال پرواز را می بینیم که می توان به شباهت آن به ساختمان های آلمانی قبل از جنگ جهانی دوم که در همان زمان ساخته شده اند پی برد.

امروزه در این عمارت زیبا موزه ای به نام موزه شهر و شهرداری ساخته شده است که همه روزه میزبان علاقه مندان خود می باشد. همچنین شورای اسلامی شهر تبریز در گوشه ای از این ساختمان مشغول به کار هستند و جلسات رسمی شورا در محل آمفی تئاتر موجود در کاخ برگزار می شود و شهردار شهر تبریز هم بعضی از دیدارهای مهم و رسمی، دیپلماتیک را با مقامات عالی‌رتبه را در همین مکان تشکیل می دهد.

کاخ شهرداری تبریز

کاخ شهرداری تبریز

کاخ شهرداری تبریز

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)