گنبد جبلیه کرمان
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

گنبد جبلیه کرمان یکی از آثار تاریخی کرمان است که در میدان صاحب الزمان این شهر واقع شده است. قدمت این بنا به دوره ساسانی برمی گردد گرچه برخی نیز ساخت آنرا نیز به دوره سلجوقی نسبت می دهند ولی گفته اول محتمل تر می باشد. عقیده ایرانیان بر این است که این محل آتشکده یا مقبره یکی از زرتشتیان بوده و برخی نیز می گویند که مزار سید محمد تباشیری است.
این گنبد که به صورت هشت ضلعی ساخته شده است به گنبد گبری نیز معروف است و تمامی بنای آن از سنگ است و عرض پی آن نیز در پایه به ۳ متر می‌رسد. در هشت طرف آن هشت در به عرض ۲ متر قرار گرفته که امروزه برای استحکام آن و جلوگیری از تخریب آن درگاه ها را با سنگ بسته اند و تنها یک در باقی مانده است. قسمت بالایی گنبد از آجر ساخته شده است و در داخل، ساختمان با گچ بری های زیبایی تزئین شده است که قسمت بالا از بین رفته و قسمت پائین نیز به همین شکل درآمده است.
از نکات جالب در ساخت گنبد می توان به استفاده از شیر شتر به جای آب در ساخت آن اشاره کرد به طوری که دلیل ماندگاری آن نیز همین موضوع می باشد. در اطراف این بنا جنگل کاری شده و درختان سرو و کاج آن جنگلی با نام جنگل قائم را تشکیل داده‌اند که از تفرجگاه‌های کرمان است. این اثر در آذر سال ۱۳۱۶ به شماره ۲۹۶ به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)