موزه باستان شناسی مردان نمکی زنجان
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

موزه باستان شناسی مردان نمکی زنجان یکی از موزه های زنجان است که در خیابان طالقانی و در عمارت ذوالفقاری این شهر واقع شده است. این موزه یکی از پر بازدید ترین موزه های تاریخی زنجان به شمار می آید و توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است.
بیشتر اشیاء این موزه از کاوشهای علمی و گمانه زنی های باستان شناسی درسطح استان به دست آمده است و در معرض دید قرار گرفته است. این مکان به سه بخش پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی تقسیم می شود.
در بخش اول اشیاء به دست آمده از کشفیات سهاچای تپه ایجرود، قلعه تپه ابهر، تپه کاروانسرای ابهر، تپه خالصه خرمدره و تپه علی یورد ابهر می باشد که آثار سفالی و استخوانی، ابزارهای سنگی، انواع ژتون گلی، سردوک و … به نمایش گذاشته شده است.
در بخش تاریخی آثار کشف شده از روستای انذر طارم، تپه دوسران و قره پشتلو و گورستان سره جی ایجرود می باشد که شمشیرهای مفرغی، ظروف سفالین ساده و منقوش، ظروف پایه دار و لوله داروخمره های دوره اشکانی زنجان را در خود جای داده است.
در بخش اسلامی و آخر موزه هم اشیاء مانند انواع پی سوزهای سفالی و فلزی، اشیاء کشف شده از سلطانیه در دو دوره ایلخانی و صفوی وجود دارد و سکه های مکشوفه از سجاس که مربوط به دوره اتابکان آذربایجان و دوره سلجوقی و اشیاء کشف شده از قره پشتلو شامل سفالینه های لعابدار و دو جداره است .
بهره‌برداری از یک معدن نمک در فاصله کوتاهی از شهر زنجان به کشف اتفاقی جسدی تاریخی منتهی شد که در عرصه میراث فرهنگی به عنوان یک کشف مهم مطرح شد و پس از کاوش های فراوان چهار مرد نمکی دیگر نیز از این معدن یافت شد.
مرد نمکی ۱: این مرد نمکی اولین جسد کشف شده در سال ۱۳۷۲ بود که متاسفانه تا حد زیادی به وسیله بولدوزری که در آنجا مشغول کار بود متلاشی شده بود.
مرد نمکی ۲: کشف اتفاقی مرد نمکی ۲ و مجموعه ­ای از اشیا باعث بررسی بیشتر باستان شناسان در معدن نمک چهر آباد بعد از ۱۱ سال بود.
مرد نمکی ۳: بقایای سومین مومیایی مانند مرد نمکی ۲ به صورت اتفاقی و طی کار باطله برداری بولدوزر توسط معدن کاران در سال ۱۳۸۳ کشف شد و به دلیل وجود کشف این جسد توسط بولدوزر به صورت متلاشی شده، و تکه تکه یافت شد. آثار به جا مانده از این مرد شامل استخوان، لباس و قسمتهایی از بافت نرم فردی بود که همچون معدنچیان دیگر بر اثر ریزش تونل و سقوط یک سنگ چند تنی روی او کشته شده بود.
مرد نمکی ۴: این مرد سالم­ترین و کامل­ترین مومیایی کشف شده از معدن چهر آباد است. با وجود آسیب دیدگی به هنگام مرگ نسبتا بیشتر قسمت­های بدن سالم باقی مانده است که شامل مجموعه استخوان­ها و بافت نرم او است که بر اثر از دست دادن آب بدن کاملا خشک شده است. به هنگام کشف جسد در وضعیت دمر قرار داشت. به شکلی که صورت و قسمت جلوی بدن روی خاک قرار گرفته بود. دست­ها از ناحیه آرنج خم شده دست چپ روی زمین و دست راست در حالت تقریبا مشت شده بود. پای راست به صورت نیمه باز و پای دیگر جمع شده در زیر شکم قرار داشت. از ویژگیهای شاخص این مومیایی طبیعی، لباس کاملی است که برتن اوست و این لباس دارای بالا پوشی بلند، یک شلوار و کفش چرمی می باشد.
مرد نمکی ۵: این مومیایی طبیعی در کاوش مرحله دوم به گونه ای یافت شد که به جز سر بقیه قسمت­های بدن زیر صخره و سنگ­های آواری بزرگ قرار گرفته بود­. شکل جسد نشان دهنده این است که شخص نیز همچون نمونه­ های قبلی بر اثر حادثه­ هایی که منجر به تخریب و ریزش تونل گردیده­، کشته و مدفون شده است. بر خلاف مومیایی نمکی شماره ۴ بیشتر بافت بدن این مرد از بین رفته است. بافت نرم فقط در قسمت­هایی کوچک از دو دست، پاها بخش­هایی از صورت، سینه و لگن بر جای مانده است. کم بودن میزان نمک در این محیط، نفوذ آب از بالای کوه به این بخش از معدن از دلایل اصلی پوسیده شدن زیاد مرد نمکی ۵ است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)