۱۲ جاذبه برتر شهر اصفهان از نگاه گاردیشا

اگر می خواهید نصف جهان را از نزدیک ببینید فقط کافیه به اصفهان سفر کنید! توی این شهر همه چیز وجود داره از بهترین رستوران ها و هتل ها گرفته تا بهترین جاذبه های گردشگری و تاریخی . سومین شهر بزرگ ایران ، حدود دو میلیون جمعیت داره و تقریبا وسط ایران قرار گرفته ، با این وجود یکی از در دسترس ترین شهرهای ایران برای سفر و یکی از مهم ترین انتخاب ها برای گردشگران محسوب می شه، حالا به نظرتون چرا به این شهر می گن نصف جهان؟ دلیلش اینه که آثار و بناهای تاریخی زیادی در این شهر وجود داره که برخی از اونها توی یونسکو ثبت شده. شاید یکی از نقاط مثبت شهر اصفهان خونگرم مردم این شهر و لهجه شیرینشون باشه.

در این لیست با گاردیشا همراه باشید تا ۱۰ جاذبه برتر شهر اصفهان رو بهتون معرفی کنیم

12

باغ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت در سال ۱۰۸۰ هجری در دوره‌ زمامداری شاه سلیمان صفوی در باغ بلبل بنا گردید. از باغ وسیع “هشت ‏بهشت” مقدار زیادى باقى نمانده ولى قصر تاریخى آن هنوز اثر ارزنده و جالبى است که پس از انقلاب پارکى در اطراف آن ساخته شده است. بنای هشت بهشت با سبک معماری اصفهانی، در دو طبقه ساخته شده که با طاق های زیبا و تزئینات فراوان یکی از نمونه‌های درخشان معماری عصر صفویه به شمار می‌رود. اتاق های طبقه اول در چهار گوشه عمارت تزئیناتی از گچبری و نقاشی دارند در طبقه دوم مجموعه ‌ای از رواق ها و اتاق ها با در و پنجره‌های خاتم کاری است.

باغ هشت بهشت اصفهان باغ هشت بهشت اصفهان باغ هشت بهشت اصفهان باغ هشت بهشت اصفهان
11

آتشگاه اصفهان

آتشگاه اصفهان آتشگاه یکی از بناهای تاریخی اصفهان است که در خیابان آتشگاه این شهر واقع شده است. این بنا که قدمت آن به دوره ساسانی برمیگردد و یکی از ۷ آتشکده بزرگ ایران در زمان قباد ساسانی می‌باشد. آتشگاه از آتشدانی بزرگ و مدور با دریچه‌های متعدد تشکیل شده است و ساختمان آن از خشت‌های گلی خام به طول و عرض ۴۰ سانتیمتر و قطر ۱۴ سانتیمتر ساخته شده است.

آتشگاه اصفهان آتشگاه اصفهان
10

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان در ۹۸۱ شمسی ساخته شده و یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان است که در دوران صفویه بنا شده‌ است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی ‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمد رضا اصفهانی پسر استاد حسین اصفهانی از معماران مشهور آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده‌است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله المیسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می ‌کند.

مسجد شیخ لطف الله مسجد شیخ لطف الله مسجد شیخ لطف الله مسجد شیخ لطف الله
9

کلیسا وانک

کلیسا وانک اصفهان یکی از مکان های تاریخی و گردشگری در شهر اصفهان می باشد که سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب میکند. همچنین موزه وانک اصفهان در این مکان واقع شده. کتابخانه کلیسا وانک اصفهان در قسمت شمالی دیر آمِناپرگیچ مقدس و روبروی کلیسای هُوسِپ آرِماتاتسی مقدس، در مجاورت ساختمان موزه، ساختمان کتابخانه قرار دارد که در سال ۱۸۸۴ میلادی توسط خلیفه هُوْهاننِس سورِنیان بنیان نهاده شد. این کتابخانه محل نگهداری بیش از سی هزار جلد کتاب به زبان های ارمنی، انگلیسی، فارسی و غیره می باشد. برج ساعت کلیسا وانک اصفهان  نخستین بنایی که در ابتدای ورود به دیِر «آمِناپرگیچ مقدس» توجه بازدیدکننده را به خود جلب می کند. ساختمان برج ساعت می باشد که در بالای در ورودی دیِر قرار گرفته و از سه طبقه تشکیل یافته است.

کلیسا وانک کلیسا وانک کلیسا وانک کلیسا وانک کلیسا وانک
8

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو نمونه ی منحصر به فردی از معماری کاخ های عهد صفوی است که در اوایل قرن یازدهم هجری به امر شاه عباس اول ساخته شده است. کاخ عالى قاپو سه طبقه و هر طبقه منقسم به دو طبقه اطاق است که در واقع شش طبقه می شود و چون از بام طبقه آخر می توان تمام مناظر شهر را دید خود بام را هم یک طبقه حساب کرده‏ اند و می گویند عالى قاپو هفت طبقه است. زیباترین قسمت این کاخ دیواره های اتاق های طبقه پنجم است که به گونه ای منحصر به فرد به ظرافت خاصی تزیین شده است.

عمارت عالی قاپو عمارت عالی قاپو عمارت عالی قاپو عمارت عالی قاپو
7

منارجنبان

از معروفترین منارجنبان‌های ایران یکی در اصفهان و دیگری در شهرستان اردکان و در بخش خرانق واقع شده‌اند. ایوان منارجنبان یکی از آثار تک ایوانی دوران ایلخانی است که به سبک مغول ساخته شده؛ ولی شکل مناره‌ها نشان می‌دهد که آنها را اواخر دوره صفویه به ایوان اضافه کرده‌اند. این مناره ها با کاشی‌های لاجوردی رنگ به شکل ستاره چهارپر و اشکال دیگری به شکل کثیرالاضلاع فیروزه‌ای رنگ زینت یافته‌ است. شهرت این بنای کوچک با پهنای نه متری و بلندای هفده متری هر مناره‌اش به سبب تکان خوردن منارهای آن است.

منارجنبان منارجنبان منارجنبان منارجنبان منارجنبان
6

بازار بزرگ اصفهان

بازار اصفهان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای خاورمیانه می‌باشد. بازار بزرگ اصفهان که بازار قیصریه بخشی از آن است، دارای درب های ورودی مختلفی بوده است. امتداد بازار بزرگ اصفهان به مسجد جامع و سپس به بازار عریان منتهی می‌شود. در این بازار دکان‌هایی وجود دارد که از ۴۰۰ سال قبل تا امروز به عرضه تنها یک نوع کالا مبادرت نموده‌اند. در سردر ورودی بازار بزرگ قیصریه چند تابلوی نقاشی است که در بالاترین قسمت آن دو مرد تیرانداز با نیم تنه شیر یا ببر و دم اژدها بر کاشی معرق که بیانگر صورت فلکی اصفهان (برج قوس) دیده می شود.

بازار بزرگ اصفهان بازار بزرگ اصفهان بازار بزرگ اصفهان بازار بزرگ اصفهان بازار بزرگ اصفهان
5

کاخ چهلستون

کاخ چهلستون اصفهان یکی از زیباترین مکان ها گردشگری در اصفهان می باشد که در خیابان استانداری اصفهان واقع شده است. مساحت باغی که چهل ستون در آن واقع شده بالغ بر ۷ هکتار می باشد. این کاخ در دوره شاه‏ عباس اول ساخته شده و در ابتدا باغ جهان نما نام داشت که شاه عباس کوشکی به شکل کلاه فرنگی بنا کرد که بنای اولیه کاخ چهلستون است.

کاخ چهلستون کاخ چهلستون کاخ چهلستون کاخ چهلستون کاخ چهلستون
4

مسجد جامع

مسجد جامع اصفهان یکی از مهم ترین مساجد ایران و شهر اصفهان می باشد که در حال حاظر در فهرست میراث جهانی نیز قرار دارد. این مسجد با نام های مسجد جمعه اصفهان و مسجد جامع عتیق نیز شهرت دارد و در میدان قیام، خیابان علامه مجلسی اصفهان واقع شده و در بخش قدیمی اصفهان، ضلع باختری خیابان هاتف و انتهای بازار بزرگ واقع شده و یکی از برجسته ‌ترین آثار معماری ایران و نیز جهان است و از آن جا که بخش ‌های مختلف آن در دوران ‌های مختلف تاریخی ساخته و پرداخته شده‌، مجموعه حاضر همچون موزه عظیمی، معرف روند تکامل معماری ایران در دوره اسلامی است و حتی پیش از آن چرا که کاوش‌های باستان شناسی نشان از آن دارد که احتمالا این مسجد پیش از تسلط اعراب بر این شهر، مرکز مذهبی مهم شهر بوده و بصورت یکی از آتشکده‌ های شهر اصفهان کاربری داشته‌ است. مسجد جامع اصفهان در سی و ششمین اجلاس جهانی یونسکو که در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار شد، در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

مسجد جامع مسجد جامع مسجد جامع مسجد جامع
3

سی و سه پل

سی و سه پل اصفهان یکی از آثار تاریخی اصفهان است که بر روی زاینده رود واقع شده است. قدمت این پل به دوره صفویه و حکومت شاه عباس بر میگردد که توسط الله وردی خان اوندیلادزه سردار مشهور حکومت صفوی، به منظور وصل کردن خیابان چهار باغ کهنه عباسى به خیابان چهارباغ بالا و باغ هزار جریب و عباس آباد در سال ۱۰۱۱ بنا شد. در زمان قدیم پل از ۴۰ چشمه از زیر پل عبور می کرد، اما اکنون سی و سه چشمه از آن باقی مانده است. این اثر شهرت جهانی دارد به طوری که جهانگردان دنیا از آن تعریف و تمجید کرده اند؛ از جمله پرسی سایکس که سی‌ و سه پل را یکی از پل‌های درجه اول جهان خواند، شاردن آن را شاهکار معماری و شگفت آفرین توصیف کرد و گارسیا آن را از بهترین آثار معماری ایران خواند. همچنین این بنا در دی ماه سال ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰ به‌ فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

سی و سه پل سی و سه پل سی و سه پل سی و سه پل سی و سه پل
2

رودخانه زاینده رود

رودخانه زاینده رود در چهارمحال و بختیاری، با موقعیت های مناسب کشاورزی، باغداری، گردشگری و تفریحی و برخورداری از مناظر زیبا و سرسبز، و به دلیل وجود پل تاریخی زمانخاه  همیشه مورد توجه گردشگران بوده است. بر روی رودخانه زاینده رود چندین پل تاریخی ایجاد شده که عبارتند از پل زمان‌خان (در استان چهارمحال و بختیاری)، پل مارنان، پل الله‌وردی خان و پل خواجو . این پل‌ها متعلق به دوره صفویه و قبل از آن می‌باشند. حوزه آبریز زاینده رود با مساحتی حدود ۳۲۰۰ کیلونتر مربع از قسمت شرق سلسله جبال زاگرس شروع و پس از طی مسافتی در حدود ۳۶۰ کیلومتر در جلگه اصفهان به باتلاق گاوخونی می ریزد. این رودخانه به دلیل این که از ارتفاعات سرچشمه می‌گیرد و وارد نواحی کویری و نیمه کویری می‌شود، دارای تنوع گیاهی چشمگیری است.

رودخانه زاینده رود رودخانه زاینده رود رودخانه زاینده رود رودخانه زاینده رود رودخانه زاینده رود
1

میدان نقش جهان (میدان امام)

میدان نقش جهان در قرن هفدهم میلادی (یازدهم هجری قمری)، یکی از بزرگ ترین میدان های جهان بود. در چهار طرف میدان نقش جهان، بناهای نفیس و ارزشمندی چون مسجد شیخ لطف الله در شرق میدان، مسجد تاریخی امام در جنوب، سردر قیصریه و بازار قیصریه در شمال و کاخ عالی قاپو در غرب ساخته شده است. طول میدان نقش جهان از شمال به جنوب بالغ بر ۵۰۰ متر و عرض آن حدود ۱۶۵ متر است. ابعاد اولیه این میدان در حدود ۱۰۰/۰۰۰ متر مربع بوده است.

میدان نقش جهان (میدان امام) میدان نقش جهان (میدان امام) میدان نقش جهان (میدان امام) میدان نقش جهان (میدان امام) میدان نقش جهان (میدان امام)
در حال بارگذاری نقشه...