توضیحاتی درباره استان اصفهان

استان اصفهان، یکی از استان های مهم ایران محسوب می شود که پایتخت آن شهر اصفهان می باشد. مساحت استان اصفهان حدود ۱۰۵٬۹۳۷ کیلومتر مربع است و این استان در مرکز ایران واقع شده‌است. جمعیت استان اصفهان بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ حدود ۵ میلیون(۴,۸۷۹,۳۱۲) می باشد.

 

map-of-isfahan-province

 

شهر اصفهان از روزگاران کهن تا کنون به نامهای متععد و مختلف از قبیل آپادانا، آصف‌هان، اسپادنا، اسپاهان، اسفاهان، اصفهانک، سپاهان، صفاهان و نصف جهان و … شناخته می شده است.

محمد حسین بن خلف تبریزی، دربارهٔ نام اصفهان، نوشته‌است:

اصباهان، معرب اسپاهان است و آن شهری است مشهور در عراق و نام اصلی او این است؛ و نام مقامی است از جمله دوازده مقام موسیقی و آن را اصفهانک نیز خوانند.

هرتسفلد نگاشته‌است:

اصفهان نام بلوکی از ولایت پریت کان و نام شهر «گبی» بوده‌است. گبی بعدها «گی» و سپس عربی شد و به «جی» تبدیل یافت.

استان اصفهان از شمال به استان‌های سمنان، قم و مرکزی، از شرق به استان‌های یزد و خراسان جنوبی و از غرب به استان‌های لرستان و چهارمحال و بختیاری و از جنوب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس محدود شده است. اصفهان قطب تولید آهن، فولاد، مصالح ساختمانی و پتروشیمی در ایران است.

استان اصفهان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید انواع مختلف صنایع دستی ایران به شمار می‌رود و از دیرباز گهواره هنرهای زیبا و صنایع دستی بوده است. تزئینات آجری، کاشی کاری، گچ بری و انواع خط در آثار تاریخی اصفهان، از قرنها پیش تا دوره معاصر، بر اطراف و جوانب مناره‌ها و داخل و خارج مساجد و قصرها زینت بخش بوده است.

درصد از بیابان‌های ایران در استان اصفهان است که بخش اعظم آن را شهرستان‌های شهرضا، نائین، نجف آباد، اردستان، نطنز، آران و بیدگل، کاشان و اصفهان شامل می‌شود. حدود ۳۴۰ هزار هکتار از جنگل‌های دست‌کاشت ایران نیز در استان اصفهان و از این وسعت ۹۰ هزار هکتار در شهرستان اردستان قرار دارد. البته بخش‌های از این استان کوهستانی بوده و دارای آب و هوای معتدل است از مهمترین شهرستانهای کوهستانی این ناحیه می‌توان به شهرستان خوانسار،فریدن،فریدونشهر و چادگان اشاره کرد.

قومهای مختلفی در استان اصفهان ساکن هستند که به ترتیب جمعیت عبارتنداز: بختیاری‌ها، ترک‌ها، ارمنی‌ها، گرجی‌ها، یهودی‌ها، کولی‌ها، لرها و عرب‌ها. بیشتر مردم این استان مسلمان هستند همچنین مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان نیز اقلیتهای غالب توده مردمی استان اصفهان را تشکیل می‌دهند.