استان اصفهان (Isfahan Province)

توضیحاتی درباره استان اصفهان

استان اصفهان، یکی از استان های مهم ایران محسوب می شود که پایتخت آن شهر اصفهان می باشد. مساحت استان اصفهان حدود ۱۰۵٬۹۳۷ کیلومتر مربع است و این استان در مرکز ایران واقع شده‌است. جمعیت استان اصفهان بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ حدود ۵ میلیون(۴,۸۷۹,۳۱۲) می باشد.

 

map-of-isfahan-province

 

شهر اصفهان از روزگاران کهن تا کنون به نامهای متععد و مختلف از قبیل آپادانا، آصف‌هان، اسپادنا، اسپاهان، اسفاهان، اصفهانک، سپاهان، صفاهان و نصف جهان و … شناخته می شده است.

محمد حسین بن خلف تبریزی، دربارهٔ نام اصفهان، نوشته‌است:

اصباهان، معرب اسپاهان است و آن شهری است مشهور در عراق و نام اصلی او این است؛ و نام مقامی است از جمله دوازده مقام موسیقی و آن را اصفهانک نیز خوانند.

هرتسفلد نگاشته‌است:

اصفهان نام بلوکی از ولایت پریت کان و نام شهر «گبی» بوده‌است. گبی بعدها «گی» و سپس عربی شد و به «جی» تبدیل یافت.

استان اصفهان از شمال به استان‌های سمنان، قم و مرکزی، از شرق به استان‌های یزد و خراسان جنوبی و از غرب به استان‌های لرستان و چهارمحال و بختیاری و از جنوب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس محدود شده است. اصفهان قطب تولید آهن، فولاد، مصالح ساختمانی و پتروشیمی در ایران است.

استان اصفهان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید انواع مختلف صنایع دستی ایران به شمار می‌رود و از دیرباز گهواره هنرهای زیبا و صنایع دستی بوده است. تزئینات آجری، کاشی کاری، گچ بری و انواع خط در آثار تاریخی اصفهان، از قرنها پیش تا دوره معاصر، بر اطراف و جوانب مناره‌ها و داخل و خارج مساجد و قصرها زینت بخش بوده است.

درصد از بیابان‌های ایران در استان اصفهان است که بخش اعظم آن را شهرستان‌های شهرضا، نائین، نجف آباد، اردستان، نطنز، آران و بیدگل، کاشان و اصفهان شامل می‌شود. حدود ۳۴۰ هزار هکتار از جنگل‌های دست‌کاشت ایران نیز در استان اصفهان و از این وسعت ۹۰ هزار هکتار در شهرستان اردستان قرار دارد. البته بخش‌های از این استان کوهستانی بوده و دارای آب و هوای معتدل است از مهمترین شهرستانهای کوهستانی این ناحیه می‌توان به شهرستان خوانسار،فریدن،فریدونشهر و چادگان اشاره کرد.

قومهای مختلفی در استان اصفهان ساکن هستند که به ترتیب جمعیت عبارتنداز: بختیاری‌ها، ترک‌ها، ارمنی‌ها، گرجی‌ها، یهودی‌ها، کولی‌ها، لرها و عرب‌ها. بیشتر مردم این استان مسلمان هستند همچنین مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان نیز اقلیتهای غالب توده مردمی استان اصفهان را تشکیل می‌دهند.