استان خراسان شمالی (North Khorasan Province)

لیست شهر های استان خراسان شمالی

توضیحاتی درباره استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی یکی از استان های ایران می باشد که در شمال شرق ایران قرار دارد که مرکز آن بجنورد می باشد. این استان با مصوبه دولت در سال ۱۳۸۳ و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان، ایجاد شد. مساحت این استان ۲۸۴۳۴ کیلومتر مربع است که از نظر مساحت، پانزدهمین استان ایران و جمعیت آن ۸۱۱۵۷۲ نفر می‌باشد. بجنورد پرجمعیت‌ترین شهر استان خراسان شمالی است.

استان خراسان شمالی از ۸ شهرستان بجنورد، شیروان، اسفراین، مانه و سملقان، راز وجرگلان، جاجرم، فاروج و گرمه تشکیل شده است. این استان از شمال با کشور ترکمنستان، از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی، از جنوب غربی با استان سمنان و از غرب با استان گلستان هم‌مرز است.

 

north-khorasan-province

 

آثار کشف شده در این استان نشان از قدمت تاریخی آن دارد. محوطه باستانی معروف به پهلوان و تپه حیدران جاجرم، قدمتی بیش از ۱۲ هزار سال دارند. قدیمی‌ترین اثر باستانی پابرجای قبل از اسلام (بنای سنگی اسپاخو) در غرب شهرستان مانه و سملقان در فاصله ۵ کیلومتری شمال شاهراه آسیایی در روستای اسپاخو نیز دلیل دیگری بر صحت این ادعا است.

اقوام ساکن در استان خراسان شمالی شامل فارسی زبانان، تات زبانان کردهای کرمانج، ترکها می‌باشند. زبان‌های رایج نیز فارسی، کردی کرمانجی و ترکی خراسانی می‌باشد. به طور کل کردهای کرمانج ۳۷ درصد ترکیب جمعیت استان را تشکیل می‌دهند. پارسی‌ها ۲۹ درصد، ترک‌ها ۲۷ درصد و ترکمن‌ها ۵ درصد و اقوام عرب و بلوچ و لر نیز در این استان سکونت دارند.

از مکان های دیدنی استان میتوان به باباامان، بش قارداش، روستای بسیار زیبای رویین، پی قو، کمپ گلستان، آبشار حمید، اسفیدان، غار درق، آبشار بیار، قوشخانه توابع شهرستان فاروج، غار زیبای برقیستان در شهر زیبای صفی آباد از بخش بام و صفی آباد، درهٔ جاج سست، درهٔ بازخانه، درهٔ چناران، کفترخانه، درکش روستاهای زوارم و گلیان شیروان، کوهستان پارک شیرکوه شیروان و … اشاره کرد.