استان زنجان (Zanjan Province)

لیست شهر های استان زنجان

توضیحاتی درباره استان زنجان

استان زنجان یکی از استان های ایران می باشد که در ناحیه مرکزی شمال غربی ایران واقع شده و از نظر ارتباط به دلیل استقرار بر محور ترانزیتى، نقطه ارتباطی مرکز با غرب و شمال غربی ایران به شمار می آید. جاذبه های جهانگردی استان زنجان درتمام قسمت های آن پراکنده شده و می توان آنها را در شمار جاذبه های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار داد. در این میان شهرستان های ابهر و زنجان مشهور ترین جاذبه های گردشگری این استان را در خود جای داده اند.

 

هم‌اکنون استان زنجان دارای ۸ شهرستان، ۱۶ بخش، ۴۶ دهستان و ۱۹ شهر است. شهرستان‌های آن شامل زنجان، طارم، ماهنشان، خدابنده، ایجرود، ابهر، خرمدره و سلطانیه می‌باشند.

استان زنجان در شمال غرب فلات ایران قرار گرفته‌است. وسعت استان برابر ۲۲۱۶۴ کیلومتر مربع و۱/۴۳ درصد کل کشور را شامل می‌شود. جمعیّت استان بر اساس آخرین آمار ۱٫۰۱۵٫۷۳۴ نفر است. در حال حاضر مردم استان زنجان به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند. البته هنوز بیش از ۱۰ روستا در شهرستان‌های طارم و ایجرود به زبان دیرین آذربایجان یعنی تاتی تکلم می‌کنند. از جمله این روستاها می‌توان به خوئین و نوکیان اشاره کرد.

قدمت تاریخی این شهر متعلق به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد است. مرکز این استان کهنسال در قبل از اسلام زنگان یا زندیگان و به معنای منسوب به کتاب زند نام داشته است که پس از استیلای اعراب بنا به ضرورت تلفظ معرب به زنجان تغییر یافته‌است. این استان از قدیم به سبب قرار گرفتن در حاشیه جاده ابریشم و راه تجاری مسیر هند و چین به اروپا دارای اهمیت خاصی بوده‌است. استان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۷۶ دارای هشت شهرستان به نامهای زنجان، خرمدره، خدابنده، ایجرود، طارم و ماهنشان است. و در مرداد سال۱۳۹۲شهرستان سلطانیه به آن اضافه شد و دارای هشت شهرستان شد.