برج های تاریخی استان فارس

بقایای برج زندان در نزدیکی کاخ کوروش واقع شده که دارای ۱۲ متر ارتفاع می باشد. از بنا فقط یک دیوار با ۱۶ ردیف سنگ های بزرگ با تراش سفید بر جای مانده است. این بنا را برج زندان سلیمان می نامند ولی باستان شناسان معتقدند که برج، آتشکده یا آرامگاه کامبیز بوده است.

برج سنگی که در مجموعه ی پاسارگاد وجود دارد مربوط به آغاز دوره هخامنشیان است. این بنای زیبا از نگاه معماری و هنری یکی از شاه­کارهای مهندسان و هنرمندان هخامنشی به شمار می ­آید. سنگهای به کار رفته در ساخت این بنا از گونه سنگ­ های سفید مرمر نما است که از معدن کوه سیوند…

برج خلار مربوط به دوره صفوی است. این برج ۴ گوش به ارتفاع ۴ متر و قطر ۳ متر دارای ۳ طبقه بوده که کاربردی نظامی داشته است. برج خلار به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج شاه نشین در جنوب روستای رستاق قرار دارد.این قلعه در بلندترین نقطه کوه قرار گرفته و راهی سخت و طولانی دارد .برج شاه نشین در پشت کوه قلات قرار دارد.در پشت این کوه آثار برج بزرگی دیده می شود که این برج به نام شاه نشین معروف است. در قله کوه و دامنه های…

برج کوره شوشتری مربوط به دوره پهلوی است و در شیراز، ۲۰ متری امام خمینی، سمت چپ خیابان واقع شده است. این برج کوره به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.