استان قم (Qom Province)

لیست شهر های استان قم

توضیحاتی درباره استان قم

استان قم یکی از استان های مرکزی ایران می باشد که وسعتی ۱۱۲۴۰ کیلومتر مربع و جمعیت ۱٫۱۵۱٫۶۷۲ نفر طبق سر شماری سال ۱۳۹۰ دارد که از نطر جمعیت رتبه ۲۱ را در اختیار دارد. قم از جنوب به استان اصفهان، از شمال به استان تهران، از شرق به استان سمنان و غرب به استان مرکزی محدود می شود. شهرستان قم در سال ۱۳۷۵ شمسی به استانی جدا گانه تبدیل شد. شهرستان قم تنها شهرستان استان می باشد و شهرهای جعفریه، پردیسان و سلفچگان را شامل می شود و از ۵ بخش، ۹ دهستان و ۳۶۳ روستا تشکیل شده است.

استان در منطقه‌ای خشک و کویری قرار گرفته است و کوه‌های بلند جنوب و غرب آنرا احاطه کرده اند و این مناطق آب و هوای معتدلی دارند و مناطق شرقی، مرکزی و شمالی استان هم از بیابان‌های بزرگی مانند دشت مسیله پوشیده شده اند.

نام این استان از ریشه کومه که به معنای آلاچیق چوپانان بوده، و طبق روایتی از حدیث حضرت محمد پیامبر گرفته شده است. استان قم دارای تمدن قدیمی قمرود بوده به طوری که امروزه نیز آثاری از آن تمدن یافت می شود و به تازگی قدمت آن به بیشتر از ۷۰۰۰ سال تخمین زده شده است. این منطقه از پیشگامان ساخت نیایش‌گاه‌های باستانی در فلات ایران بوده است. در مورد بنای ابتدایی قم اختلاف نظر هست و بعضی از مورخان بنای آنرا متعلق به اسکندر، بهرام گور، طهمورث، لهراسپ، قباد ساسانی، یزدگرد سوم و چندین فرد دیگر می دانند.

از اماکن زیارتی معروفی که در این استان قرار دارد می توان به آرامگاه حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران اشاره کرد که همه ساله مردم زیادی از همه نقاط ایران برای زیارت به اینجا می آیند. قم از روزگاران دور به نوعی مرکزیت مذهبی داشته که از زمان امام جعفر صادق تا امروز ادامه داشته که به همین دلیل در قرن های دوم و سوم به بعد افراد کثیری از راویان اخبار و محدثان شیعی در آن زندگی کرده اند.