استان لرستان (Lorestan)

توضیحاتی درباره استان لرستان

استان لرستان یکی از استان‌های ایران به مرکزیت شهرستان خرم‌آباد می باشد که در غرب کشور واقع شده است و دارای وسعتی به اندازه ۲۸٫۲۹۴ کیلومتر مربع و جمعیت ۱٬۷۵۴٬۲۴۳ نفری است که از این نظر رتبه ۱۳ را در بین استان ها در اختیار دارد که ۲٫۳ درصد از جمعیت کل ایران را تشکیل می‌دهد. طبق تقسیمات کشوری که در سال ۱۳۹۱ انجام شد استان لرستان دارای ۱۰ شهرستان، ۲۹ بخش و ۸۵ دهستان می باشد. استان لرستان از شمال به استان‌های همدان و مرکزی، از شرق به اصفهان، از جنوب به خوزستان و از غرب به استان‌های کرمانشاه و ایلام محدود می شود و در سمت جنوب شرقی دارای مرز بسیار کوتاه و باریکه‌ای با استان چهارمحال و بختیاری است.

لرستان سرزمینی کوهستانی است به طوری که کوه های زاگرس بیشتر مناطق آن را در بر گرفته است و تنها دارای چند دشت محدود، می باشد. اشترانکوه با ۴۱۵۰ متر ارتفاع بلندترین نقطه استان و پست‌ترین نقطه آن در جنوبی‌ترین منطقه استان حدود ۵۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد. تنوع آب و هوایی در لرستان زیاد است و آب و هوا در آن از شمال شرق به جنوب غرب کاملاً با یک دیگر تفاوت دارد. همچنین استان یکی از استان هایی است که بارش باران در آن بسبار زیاد است به گونه ای که میانگین سالانه باران ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر می باشد و پس از استانهای گیلان و مازندران سومین، استان از این لحاظ می باشد.

طبق آثار کشف شده از لرستان می توان به این پی برد که یکی از اولین سکونتگاه‌های قدیمی بشر بوده است و مفرغ لرستان شهرت باستان‌شناسی دارد. به دلیل یافته های بی نظیر این استان یکی از ۴ بخش اصلی موزه ملی ایران به آن اختصاص یافته است.

لرها مردمانی هستند جدا از کردی ها و واژه لرستان به معنای سکونتگاه مردم لر می باشد که به سرزمین‌های لرنشین  محدود می شود. در قدیم ساکنان لرستان اقوامی مانند کاسی‌ها، الیپی‌ها، لولوبیان و عیلامیها بودند که پیش از رسیدن قوم ماد در آن زندگی می کردند و بسیاری از قبایل آریایی مانند ماد به آن مهاجرت کرده اند. در دوران پس از اسلام بر روی این منطقه نام هایی مانند جبال، لر کوچک، پیشکوه و لرستان فیلی نهادند. تیره‌ و طایفه‌هایی از جمله قوم ایرانی لر و لک در آن زندگی می کنند و به گویش های لری خرم‌آبادی، لری بختیاری، لری ثلاثی، لری بالاگریوه‌ای و زبان لکی فارسی صحبت می کنند.

در لغت نامه دهخدا نیز در مورد لرها چنین آمده است که:

لر طایفه‌ای از ایرانیان چادرنشین است. لر و یا لور نام عشیرتی است بزرگ از عشایر کرد. گروهی از اکراد در کوههای میان اصفهان و خوزستان و این نواحی بدیشان شناخته آید و بلاد لر خوانند و هم لرستان و لور گویند.