استان هرمزگان (Hormozgan province)

توضیحاتی درباره استان هرمزگان

استان هرمزگان یکی از استان های جنوبی ایران به مرکزیت شهرستان بندر عباس می باشد که طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ دارای جمعیت ۱۵۷۸۱۸۳ نفری و مساحت ۷۰،۶۹۷ کیلومتر مربعی است که از این نظر رتبه هشتم را در بین استانهای کشور در اختیار دارد. استان هرمزگان از ۱۳ شهرستان شامل ابوموسی، ستک، بندرعباس، بندر لنگه، جاسک، حاجی‌آباد، رودان، قشم، پارسیان، میناب، خمیر، بشاگرد، سیریک، ۲۳ شهر، ۳۳ بخش و ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ روستا تشکیل شده است. استان از شمال و شمال شرقی به استان کرمان، غرب و شمال غربی به استان‌های فارس و بوشهر از شرق به سیستان و بلوچستان و از جنوب با طول تقریبی ۹۰۰ کیلومتر به دریای نیلگون خلیج فارس و دریای عمان محدود می شود.

هرمزگان، از گذشته شاهد استقرار نخستین اجتماع‌ ها و مراکز آبادی بوده است و اولین حکومت‌های با فرهنگ در منطقه آن پدید آمده است و در آن فارس‌ها، بلوچ‌ها، عرب‌ها در کنار هم زندگی می کنند. تیره پارس ها بیشترین مردمان هرمزگان را تشکیل می دهند و به دلیل قرار گرفتن کوچ تاریخی قوم پارس به هرمزگان و مشاهدات و تحقیقات نیمی از هرمزگانیان را می‌توان پارس دانست و پس از پارس ها، ایرانیان آفریقایی تبار دومین جمعیت نژادی استان می باشند و جمعیت سوم اقوام خویشاوند کوچ و بلوچ هستند که بیشتر در مناطق جاسک و بشاگرد زندگی می کنند.

لهجه‌های گوناگون گویش بندری زبان اکثر مردم هرمزگان می باشد که از یکی از شاخه‌های زبان فارسی به شمار می آید و دارای پیوندهایی با زبان مردم لارستان استان همسایه فارس می‌باشد. همچنین در نواحی شرقی مثل جاسک زبان بلوچی و در نواحی غربی استان و جزایر ایرانی خلیج فارس زبان عربی رایج است،