استان همدان (Hamedan province)

توضیحاتی درباره استان همدان

استان همدان یکی از استان‌های غربی ایران به مرکزیت شهرستان همدان می باشد که در سال ۱۳۵۲ از استان کرمانشاه جدا و به استان مستقل تبدیل شد. دارای وسعتی ۱۹٬۴۹۳ کیلومتر مربعی و جمعیت ۱٬۷۵۸٬۲۶۸ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ می باشد که از نظر جمعیت چهاردهمین و از لحاظ مساحت، بیست و سومین استان در بین استان های کشور به شمار می رود. استان همدان از شمال با استان‌های زنجان و قزوین، از جنوب با استان لرستان، از سمت شرق با استان مرکزی و از غرب با استان های کردستان و کرمانشاه همسایه است.

همدان از  ۹ شهرستان شامل اسدآباد، بهار، تویسرکان، رزن، فامنین، کبودرآهنگ، ملایر، نهاوند و همدان، ۲۵ بخش، ۲۷ شهر، ۷۳ دهستان و ۱۱۲۰ روستا تشکیل شده است. همدان از استان‌های کوهستانی، مرتفع، سرد و بادخیز کشور می باشد و دارای تنوع آب و هوایی است و زمستان‌های آن سرد، پر برف و باران و در تابستان‌ها دما معتدل می باشد.

شهر همدان یکی از شهرهای تاریخی و باستانی ایران به شمار می رود به طوری که به گفته هرودوت تاریخ ساخت آن سده هشتم پیش از میلاد در دوران مادها بوده است و مادها این شهر را پایتخت خود انتخاب کرده و هگمتانه نامیدند. استان همدان از نظر فرهنگی نیز یکی از مراکز علم و دانش و شعر ادب بوده و در طول تاریخ دانشمندان بزرگ از دیگر نقاط ایران برای درس خواندن و تحصیل به اینجا می آمدند و علما و دانشمندان بزرگی در آن رشد یافته اند.

غار علی صدر کبودرآهنگ، مجسمه شیرسنگی، شهر باستانی هگمتانه، کتیبه های گنجنامه، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر و آتشکده بهرام از مکان های دیدنی و تاریخی مهم استان همدان می باشد که هر ساله عده زیادی از مردم از همه جای ایران به اینجا آمده و از آن ها دیدن می کنند.