استان کردستان (Kurdistan Province)

توضیحاتی درباره استان کردستان

استان کردستان از استان های غربی ایران می باشد که شهر سنندج مرکز آن می باشد. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۱٬۴۹۳٬۶۴۵ نفر و مساحت استان ۲۸٬۲۰۰ کیلومتر مربع بوده که ۱/۷ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد و از این نظر رتبه ۱۶ را بین استانها در اختیار دارد. در شمال کردستان استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، در شرق آن همدان و زنجان، در جنوب استان کرمانشاه قرار گرفته اند و در غرب با کشور عراق حدود ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. بانه، بیجار، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران و مریوان ۱۰شهرستان استان می باشند و از ۲۹شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و ۱۶۹۷ روستا تشکیل شده است.

کردستان در دامنه‌ها و دشت‌های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی پدید آمده است. در ناحیه شمالی آب و هوایی نسبتا سرد و در نواحی جنوبی آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از فلات های بلند و خشک و دشت های حاصلخیز مانند دشت مریوان، دشت اوباتو، دشت ئیلاق یا دهگلان، دشت قروه و دشت کامیارن تشکیل شده است.

استان کردستان منطقه ای از سرزمینی است که زیر حکومت مادها بوده است. کردها یکی از شاخه های معروف نژاد آریایی می باشند که در حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح از شرق به ایران آمده اند و به شمال غربی و شرق دریاچه ارومیه کوچ کردند. در مدارکی مانند سومری و بابلی و اکدی و آشوری نام اقوامی آورده شده است که شباهت به کلمه کرد دارد، اما از همه گمانه زنی ها نام کردوخوی که در کتاب سفر جنگی گزنفون آمده صحیح تر می باشد، قومی که در کوهها و دره های بین عراق و ارمنستان و خصوصا در محلی که امروزه زخو می باشد و در شصت کیلومتری شمال غربی موصل در عراق قرار دارد، مستقر بوده اند.  منطقه کردستان در زمان صفویه به ۱۱ شهر سنه، گروس، الکا، زرین کمر، طغامین، خورخوره، جوانرود، اورامان، الکای بانه، قالازالام و پالانگان تقسیم شده بود.

کلمه کردستان از دو کلمه کرد و پسوند ستان ساخته شده است و به معنای مکان می باشد که این کلمه در دوره سلجوقی برای اولین بار بطور رسمی استفاده و ثبت شد. کردها مردمانی خون گرم و ایرانی تباری می باشند که زبان، فرهنگ و آداب و سنت هایشان، آنها را به یکی از اقوام مهم ایرانی تبدیل کرده است.