لیست شهر های استان کرمانشاه

ثلاث باباجانی
جوانرود
دالاهو
روانسر
سرپل ذهاب
صحنه
کنگاور
گیلانغرب

توضیحاتی درباره استان کرمانشاه

استان کرمانشاه یکی از استان های غربی ایران به مرکزیت شهر کرمانشاه می باشد. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۱٬۹۴۵٬۲۲۷ نفر و دارای مساحت ۲۴۶۴۰ کیلومتر مربعی می باشد که ۱/۵ درصد از مساحت کل کشور را شامل می شود و از این نظر رتبه ۱۷ را در بین استان های کشور در اختیار دارد. شمال کرمانشاه استان کردستان، جنوب آن استان‌های لرستان و ایلام و در شرق آن استان همدان واقع شده اند و همچنین از غرب به کشور عراق محدود می شود و بیش از ۳۳۰ کیلومتر مرز مشترک با این کشور دارد.

طبق آخرین گفته ها در سال ۱۳۹۰ این استان به ۱۴ شهرستان، ۳۱ شهر، ۳۱ بخش و ۸۶ دهستان تقسیم شده است. کرمانشاه از لحاظ آب و هوایی دارای تنوع زیادی است به طوری که دارای آب و هوایی چهار فصل در یک زمان می باشد برای مثال قصر شیرین آب و هوایی گرم و سنقر و پاوه آب و هوای سرد و کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب آب و هوای معتدل دارند.

کرمانشاه یکی از اولین سکونتگاه های انسان در جهان بوده که این موضوع را می توان از روی نوشته‌های تاریخی پی برد و به گونه ای که بدون وقفه در دوره‌های مختلف تاریخی در آن انسان ها زندگی می کردند و این بر خلاف دیگر نقاط کشور می باشد. مادها از کرمانشاه به عنوان  یکی از مراکز اصلی خود استفاده می کردند و نام آن تا زمان هخامنشیان ماد بود و در زمان ساسانیان این کلمه به ماه تغییر یافت. این استان در قدیم به یکی از مراکز اصلی ساسانیان انتخاب شد و از مکان ها و آثار تاریخی به جا مانده از این دوره می توان به طاق بستان، کتیبه بیستون و معبد آناهیتا استفاده کرد. همچنین این منطقه بر سر راه، شاهراه‌های ارتباطی مهمی مانند جاده شاهی، جاده ابریشم بوده و از آن ۳۰۰۰ اثر تاریخی به جا مانده که از این بین ۷۱۶ اثر آن ثبت آثار ملی و یک اثر به ثبت اثر جهانی رسیده‌ است.

کردها عمده مردمان این استان را تشکیل می دهند و اقوام معروفی مانند قوم لک، ایل کلهر، ایل زنگنه، ایل گوران، ایل سنجابی، ایل جمور، ایل قلخانی و ایل زوله در آن زندگی می کنند. از زبانها و گویش‌های زیبا و متفاوت آن نیز می توان به کلهری، جافی، کردی، کرمانشاهی، فارسی کرمانشاهی، لکی، ترکی سنقری، سورانی، پاوه‌ای، ژاو رودی، لهونی، بالاجوبی، اورامی و گوران اشاره کرد.