استان کرمانشاه (Kermanshah Province)

توضیحاتی درباره استان کرمانشاه

استان کرمانشاه یکی از استان های غربی ایران به مرکزیت شهر کرمانشاه می باشد. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۱٬۹۴۵٬۲۲۷ نفر و دارای مساحت ۲۴۶۴۰ کیلومتر مربعی می باشد که ۱/۵ درصد از مساحت کل کشور را شامل می شود و از این نظر رتبه ۱۷ را در بین استان های کشور در اختیار دارد. شمال کرمانشاه استان کردستان، جنوب آن استان‌های لرستان و ایلام و در شرق آن استان همدان واقع شده اند و همچنین از غرب به کشور عراق محدود می شود و بیش از ۳۳۰ کیلومتر مرز مشترک با این کشور دارد.

طبق آخرین گفته ها در سال ۱۳۹۰ این استان به ۱۴ شهرستان، ۳۱ شهر، ۳۱ بخش و ۸۶ دهستان تقسیم شده است. کرمانشاه از لحاظ آب و هوایی دارای تنوع زیادی است به طوری که دارای آب و هوایی چهار فصل در یک زمان می باشد برای مثال قصر شیرین آب و هوایی گرم و سنقر و پاوه آب و هوای سرد و کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب آب و هوای معتدل دارند.

کرمانشاه یکی از اولین سکونتگاه های انسان در جهان بوده که این موضوع را می توان از روی نوشته‌های تاریخی پی برد و به گونه ای که بدون وقفه در دوره‌های مختلف تاریخی در آن انسان ها زندگی می کردند و این بر خلاف دیگر نقاط کشور می باشد. مادها از کرمانشاه به عنوان  یکی از مراکز اصلی خود استفاده می کردند و نام آن تا زمان هخامنشیان ماد بود و در زمان ساسانیان این کلمه به ماه تغییر یافت. این استان در قدیم به یکی از مراکز اصلی ساسانیان انتخاب شد و از مکان ها و آثار تاریخی به جا مانده از این دوره می توان به طاق بستان، کتیبه بیستون و معبد آناهیتا استفاده کرد. همچنین این منطقه بر سر راه، شاهراه‌های ارتباطی مهمی مانند جاده شاهی، جاده ابریشم بوده و از آن ۳۰۰۰ اثر تاریخی به جا مانده که از این بین ۷۱۶ اثر آن ثبت آثار ملی و یک اثر به ثبت اثر جهانی رسیده‌ است.

کردها عمده مردمان این استان را تشکیل می دهند و اقوام معروفی مانند قوم لک، ایل کلهر، ایل زنگنه، ایل گوران، ایل سنجابی، ایل جمور، ایل قلخانی و ایل زوله در آن زندگی می کنند. از زبانها و گویش‌های زیبا و متفاوت آن نیز می توان به کلهری، جافی، کردی، کرمانشاهی، فارسی کرمانشاهی، لکی، ترکی سنقری، سورانی، پاوه‌ای، ژاو رودی، لهونی، بالاجوبی، اورامی و گوران اشاره کرد.