استان کرمان (Kerman province)

توضیحاتی درباره استان کرمان

استان کرمان یکی از استان های ایران می باشد که در جنوب شرقی کشور به مرکزیت شهر کرمان واقع شده است. کرمان وسعتی به اندازه ۱۸۰۷۲۶ کیلومتر مربع دارد و ۱۱ درصد از کل مساحت ایران را شامل می شود و از بزرگترین استان‌های ایران محسوب می شود. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۲٫۹۳۸٫۹۸۸ نفر اعلام شده است که از این نظر رتبه نهم را بین استان ها در اختیار دارد. استان کرمان از شمال به استان خراسان جنوبی، از غرب به استان‌های یزد و فارس، از جنوب به هرمزگان و از شرق به استان سیستان و بلوچستان می رسد.

استان کرمان شامل ۲۳ شهرستان، ۶۷ شهر، ۵۷ بخش و ۱۶۲ روستا می شود. شهرستان‌های آن ارزوئیه، انار، بافت، شهرستان بردسیر، بم، جیرفت، رابر، راور، رفسنجان، رودبارجنوب، ریگان، زرند، سیرجان، شهربابک، عنبرآباد، فاریاب، فهرج، قلعه گنج، کرمان، کوهبنان، کهنوج، منوجان، نرماشیر می باشند. کرمان دارای تنوع آب و هوایی است به طوری که نواحی شمالی و شمال غربی دارای آب و هوا خشک و در جنوب و جنوب شرقی گرم و مرطوب و درجنوب غربی و مرکز سرد و کوهستانی است. همچنین کرمان با وجود ارتفاعات بلندی که در خود جای داده است به یکی از مرتفع‌ترین استانهای کشور تبدیل شده است و شهرستان بافت با ۲۲۵۰ متر ارتفاع از سطح دریا مرتفع ترین شهرستان استان به شمار می رود.

نام این استان اسم یکی از ده شاخه اصلی پارسیان که به جنوب ایران آمدند می باشد و جمعیت زیادی از زرتشتیان ایران در آن زندگی می کنند و برگزاری جشن سده کرمان در فهرست آیین های ملی به ثبت رسیده است و در زمان هخامنشیان منطقه بزرگی از شهر ساتراپی فارس بود. کرمان از استان‌های مهم و تاریخی کشور به حساب می‌آید و با وجود آثار قدیمی از مهم ترین استان های تاریخی ایران است به گونه ای که ۶۶۰ اثر ملی ثبتی در فهرست آثار ملی دارد و همچنین در یونسکو سه اثر ثبت شده دارد.