استان کهگیلویه و بویراحمد (Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad Province)

لیست شهر های استان کهگیلویه و بویراحمد

توضیحاتی درباره استان کهگیلویه و بویراحمد

استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های جنوبی کشور به مرکزیت شهر یاسوج است و وسعتی حدود ۱۶۲۴۹ کیلومتر مربع و جمعیت ۶۴۰٬۰۰۰ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ دارد و سرزمینی نسبتاً مرتفع و کوهستانی به شمار می رود. استان از شرق به استان اصفهان و فارس، از جنوب به استان بوشهر، از غرب به خوزستان و از شمال به چهارمحال و بختیاری محدود می شود. و از ۷ شهرستان باشت، چرام، دهدشت، سی سخت، لنده، لیکک، یاسوج و ۱۶ بخش و ۱۷۰۰ روستا تشکیل شده است. اکثر مردم استان به گویش جنوبی زبان لری تکلم می کنند.

کهگیلویه وبویراحمد را دیار آریوبرزن می‌ دانند و در گذشته با وجود استقرار چهار ایل بویراحمد، نویی، دشمن‌زیاری و چرام نام آنرا چهاربنیچه نهاده بودند و دارای پیشینه چند هزار ساله تاریخی می باشد. در زمان نه چندان دور کهگیلویه و بویراحمد از بخش های مملکت فارس بوده و یکی از روستاهای توابع کازرون محسوب می شده که به دو قسمت شمال شرقی که آن را سردسیر و کوهستانی و پشت کوه می‌نامیدند و قسمت جنوبی و غربی که نام آن نره کوه و بهبهان بوده تقسیم شده بود.

برخی از مورخان عقیده دارند که خاستگاه حکومت بزرگ و قدرتمند هخامنشی و محل تولد پادشاهان بزرگ در منطقه انشان بوده و امروزه آثاری در رابطه با ثابت کردن این نظریه در این استان کشف شده است. کلمه لرستان به معنای سکونتگاه مردم لر می باشد و به معنای مردم لری است که در این منطقه زندگی می کنند. می توان حدود این منطقه را به صور حدودی در آن زمان از دشت‌های غرب خانقین و مندلی در عراق تا دشت ارژن در استان فارس در ایران و از شمال از استان همدان، تا سواحل خلیج فارس دانست و این نام پیش از حکومت صفویان، شامل سکونتگاه لرهای بختیاری، لرهای کهگیلویه و لرهای بویراحمدی هم می‌شده است.