استان گلستان (Golestan province)

توضیحاتی درباره استان گلستان

استان گلستان از استان های شمالی ایران به مرکزیت شهرستان گرگان می باشد و در سال ۱۳۷۶ از استان مازندران جدا و به طور مستقل به استانی جدید تبدیل شد. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ دارای جمعیت ۱٬۷۷۷٬۰۱۴ نفری می باشد و از ۱۴ شهرستان، ۲۶ شهر و ۲۷ بخش و ۶۰ دهستان تشکیل شده است. آزادشهر، آق قلا، گرگان، گنبدکاووس، بندر ترکمن، کوموش دپه، رامیان، کردکوی، بندرگز، علی‌آباد کتول، گالیکش، کلاله، مراوه تپه و مینودشت شهرستانهای این استان می باشند. گلستان از جنوب به استان سمنان، از غرب به مازندران، از شرق به خراسان شمالی محدود می شود و در شمال با کشور ترکمنستان حدود ۳۴۸ کیلومتر مرز خاکی و ۹۰ کیلومتر مرز آبی دارد.

بخشی از رشته کوه البرز شرقی یکی از ارتفاعاتی است که از غرب به سوی شرق گلستان امتداد دارد که به سوی شمال شرقی گرایش زیادی دارد و به تدریج از ارتفاعات آن کم می شود و همچنین در جنوب و شرق آن کوهپایه‌هایی از رسوب‌های دانه ریز و دانه درشت که دارای سفره‌های آب زیرزمینی زیادی می باشد به وجود آمده. بخشی از مساحت استان را جلگه ها تشکیل داده اند که در آن دو نوع آب و هوا وجود دارد، به طوری که دو، سوم آن دارای آب و هوای خشک و نیمه خشک است که هر چه به سمت شمال و مرز ترکمنستان می رویم خشکی آن نیز زیاد می شود و یک، سوم دیگر آن مانند نوار سبزی است که ما بین بخش کوهستانی در جنوب و بخش خشک و نیمه‌خشک در شمال قرار گرفته‌ است و آب و هوای معتدلی دارد و برای کشاورزی بسیار مناسب می باشد.

قدمت این منطقه به ۷۰۰۰ سال قبل برمی گردد که این موضوع را می توان از غار کیارام در روستای فرنگ پی برد. برخی از مورخان و باستان شناسان معتقدند که حدود ۶۰۰۰ سال قبل تمدن پیش از آریایی ها در گرگان سکونت داشته اند. اقوام مختلفی مانند ترکمن‌ها، فارسی زبانان سیستانی و فارسی زبانان بومی، بلوچ‌ها، ترک‌های آذربایجانی و قزلباش، مازندرانی‌ها و قزاق‌ها در این استان زندگی می کنند.

گردشگران و توریست های خارجی و ایرانی همه ساله به دلیل وجود آب و هوا، پوشش گیاهی و پارک‌های طبیعی زیبا مانند پارک ملی گلستان به اینجا آمده و از این لحاظ یکی از استان های مهم گردشگری کشور محسوب می شود. همچنین استان گلستان با بیش از ۶۰۰ هزار هکتار زمین، آبی و دیم، زیر کشت و فراورده‌های کشاورزی گندم، جو، پنبه و آفتاب‌گردان یکی از استان های با اهمیت در این زمینه می باشد به طوری که ۵۰ درصد پنبه و ۱۰ درصد گندم کشور را تامین میکند.