استان یزد (Yazd province)

توضیحاتی درباره استان یزد

استان یزد یکی از استان‌های ایران به مرکزیت شهرستان یزد می باشد که در قلب کشور قرار گرفته است. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ دارای جمعیت ۱،۰۷۴،۴۲۸ نفری و وسعتی حدود ۷۴۴۹۳ کیلومتر مربعی است که چهار و نیم درصد از کل مساحت ایران را تشکیل می دهد. یزد از غرب به استان‌ اصفهان، از شرق به استان های خراسان جنوبی و رضوی، از شمال به سمنان و از جنوب به استان کرمان محدود می شود. این استان از ۱۰ شهرستان شامل یزد، اردکان، بافق، میبد، اشکذر، بهابا، دتفت، ابرکوه، مهریز و خاتم تشکیل شده است.

آب و هوای این استان در فصل های بهار و تابستان گرم و خشک و در فصول زمستان و پاییز سرد و نسبتاً مرطوب می باشد. در بین استان های ایران یزد به خاطر خشکی آب و هوا و پایین بودن میانگین بارندگی در رتبه آخر قرار گرفته است.

استان یزد از سرزمین‌های تاریخی است که در آن اولین سکونتگاه ها ساخته شده است و در گذشته بین ایالت‌های قدیمی و بزرگ مانند پارس، اصفهان، کرمان و خراسان واقع می شده است. منطقه یزد در گذشته از گذرگاه‌های مهم در دوره‌های مختلف تاریخی بوده است و از راه‌های معتبر موسسه‌های راهداری، مراکز پستی و چاپاری در عصر هخامنشیان برخوردار بوده است. معنی کلمه یزد به معنای پاک و مقدس است و شهر یزد هم به شهر خدا و سرزمین مقدس معرفی می شود. از نظر وجود معادن یزد دومین استان کشور محسوب می شود و به بهشت معادن هم معروف می باشد و همچنین از ۶۰ نوع ماده معدنی کشور ۵۰ گونه آن حتما در یزد یافت می شود.