توضیحاتی درباره دزفول

دزفول شهری در جنوب غربی ایران و یکی از شهرهای استان خوزستان می باشد که در کنار رودخانه دز و بخش‌های جلگه‌ای خوزستان واقع شده است. این شهر دارای وسعت ۴۷۶۲ کیلومتر مربعی و جمعیت ۲۴۸۰۰۰ نفری می باشد و از شمال با استان لرستان و از شرق با شهرستان مسجد سلیمان و استان چهار محال بختیاری، از شمال غربی با شهرستان اندیمشک، از جنوب با شهرستان شوشتر و اهواز و از سمت غرب با شهرستان شوش همسایه است. آب و هوای دزفول گرم و شرجی است و تابستان های گرم و زمستان های مدیترانه‌ای دارد.

قدمت این شهر به دوره ساسانی و فرمانروایی اردشیر بابکان برمی گردد و قسمتی از مناطق امپراتوری‌ ایلام و هخامنشیان محسوب می شده است و سرزمین های حوالی دزفول محل استقرار مردمانی در حدود ۵۰۰۰ سال بوده است. در قرون گذشته بر اساس نوشته های کاوشگران شرقی مثل والتر هینتس آلمانی، آوان پایتخت اولین فرمانروایی وسیع کشور عیلام، در دزفول امروزی قرار داشته است. تپه‌های باستانی چغامیش با قدمتی حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد رخدادهای زمان باستان از هزاره هفتم پیش از میلاد تا شکوفایی تمدن شوش را نشان می دهد و آثار کشف شده ارزشمندی مانند نخستین سند دریانوردی جهان، لوح‌های تکامل موسیقی و مهرهای استوانه‌ای چندین هزار ساله خبر از قدمت این منطقه می دهد.

«دزپل» یا «دِژپُل» را با گویش دزفولی «دزفیل» و «دسفیل» تلفظ می کنند و عربی شده آن دزفول می باشد. چنین گفته می شود که نام دزفول یا دزفیل از کلمه دژ به معنی سنگر و سکوی دیدبانی گرفته شده است. لهجه دزفولی زبان محاوره ای مردم دزفول می باشد که شاخه ای از گویش‌های زبان فارسی است. این لهجه به دو گویش مهم حیدرخانه و صحرابدری تقسیم می شود و گویش‌های لری بختیاری و لری خرم‌آبادی هم در این شهر رواج دارد.

از جاذبه های گردشگری دزفول می توان به رود دز که از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد اشاره کرد به طوری که پس از گذر از سد دز از وسط شهر عبور می کند و ۵ پل بر روی آن ساخته شده و در کنار آن ها مکان های تفریحی زیادی احداث شده است. آسیاب‌های آبی دزفول، مسجد جامع دزفول، بازار قدیم دزفول، آرامگاه یعقوب لیث صفاری شهریار ایرانی، تپه‌های چغامیش، اولین دانشگاه جهان دانشگاه جندی شاپور و شهر باستانی جندی شاپور که به دوره ساسانی برمی گردند، مجموعه تاریخی شاه رکن‌الدین، خانه تیزنو، خانه سوزنگر، خانه قلمبر و شهر باستانی ایوان کرخه از جاذبه های تاریخی و با ارزش این شهر به شمار می آیند.