توضیحاتی درباره سبزوار

سبزوار یکی از شهرهای مهم و بزرگ استان خراسان رضوی است که در غرب استان و شمال شرق ایران واقع شده است. این شهر دارای جمعیت ۲۳۱،۵۵۷ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ می باشد و در قدیم بر سر راه ابریشم قرار داشت. سبزوار کوهستانی است و آب و هوایی معتدل و در قسمت‌های جلگه‌ای هوای گرم دارد. از نظر موقعیت تجاری و بازرگانی سبزوار یکی از شهرهای پیشتاز و ممتاز است.

قدمت سبزوار به حدود دوازده هزار سال پیش برمی گردد و این موضوع را می توان از کشف یک ساطور که متعلق به ابزار سازی بوده پی برد و تحقیقات باستان‌شناسی در آن از وجود انسان‌های ابزارساز مربوط به دوران نوسنگی بدون سفال آگاهی می دهد. پس از حکومت شیعی آل بویه حکومت شیعه بعدی توسط سربداران بعدی تاسیس شد و پایتخت خود را سبزوار انتخاب کردند و سال های زیادی توانستند بر قسمتهایی از کشور حکمرانی کنند.

تاریخ بیهق (صفحه ۴۳) درباره سبزوار چنین نوشته است:

«و سبزوار شهری بزرگ شد با انواع درخت میوه دار و سایه بخش، پس مردمان این را سانزوار نوشتند یعنی سازوار.» «سانزوار» در متنهای مختلف به شکل «سابزوار»، «ساتروار»، «ساتروال»، «ساروار» و «سازوار» آمده است»

کلمه سبزوار در نوشته های قدیمی به شکل های سازوار و سانزوار و سابزوار سانزوار و تلفظ می شده است. زبان مردم سبزوار فارسی با لهجه سبزواری است که یکی گویشهای اصیل خراسان با منشأ فارسی دری به شمار می آید.

خاستگاه مشاهیر و افراد برجسته زیادی از جمله محمود دولت‌آبادی، ملا هادی سبزواری، ملاحسین واعظ کاشفی، دکتر قاسم غنی، ابوالفضل بیهقی، دکتر علی شریعتی این شهر بوده. همچنین این شهر بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران دارد و برای نمونه می توان به قدیمی‌ترین مدرسه ایران مدرسه فخریه با ۱۱۰۰ سال دیرینگی، قدیمی‌ترین مسجد خراسان مسجد پامنار با مناره جنبان اشاره کرد.

آخرین جاذبه های سبزوار

آخرین هتل های سبزوار