شهر قشم (Qeshm)

توضیحاتی درباره قشم

قشم بزرگترین جزیره ایران و یکی از مهمترین شهرهای استان هرمزگان به شمار می آید. این شهر دارای وسعتی ۱۴۹۱ کیلومترمربعی و جمعیت ۱۱۷،۷۷۴ نفری می باشد و از شمال با شهرهای بندرعباس و خمیر، از غرب با بندر لنگه، از شرق با جزیره لارک، از جنوب با جزیره هنگام و از جنوب غربی با جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی همسایه است. آب و هوای قشم گرم و مرطوب با رطوبت بالا می باشد و جنگل‌های حرا با اهمیت ترین بخش گیاهی جزیره می باشد و نوع گیاهان آن خشکی پسند و حرارت‌خواه بوده و نیاز به رطوبت زیاد در تابستان دارند و اغلب به صورت درختچه‌های نیم‌بیابانی کوتاه دیده می شوند.

این جزیره به علت بازار پر رونق و واردات کالاهای بسیار مهم از کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین وجود بنادر مهم و بنادر اختصاصی با اهمیت توانسته به یکی از شهرهای اقتصادی کشور تبدیل شود.

زبان فارسی با لهجه بندری که آمیخته‌ای از زبان‌های عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است زبان محاوره ای مردم قشم می باشد به طوری که برای مسافران و گردشگران قابل فهم بوده است. ابرکاوان نامی است که در زمان فرمانروایی ساسانیان بر روی این منطقه نهاده شده بود. از جاذبه های زیبای گردشگری قشم می توان به کوه نمکی یا کوه نمکدان، دره ستارگان، قلعه پرتغالی‌ها و چشمه ها معدنی اشاره کرد.