شهر قم (Qom)

توضیحاتی درباره قم

قم یکی از این شهرهای مهم و مرکز استان قم می باشد که در کنار رودخانه قمرود و در دشت قم واقع شده است. این شهر دارای جمعیت ۱٬۰۷۴٬۰۳۶ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ می باشد که از این نظر در در بین شهر های کشور در رتبه هشتم قرار می گیرد و دارای آب و هوای گرم و نیمه خشک است. در قم حرم حضرت فاطمه معصومه (س) دختر امام موسی کاظم و خواهر امام رضا قرار گرفته است و به طور سنتی بسیاری از روحانیون بزرگ شیعه در آن سکونت و پرورش یافته اند و همچنین بزرگ‌ترین حوزه علمیه‌ ایران و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه‌ی ایران در این شهر بنا شده اند.

پایتخت مذهبی ایران و قطب فرهنگی از القاب رسمی قم می باشد و از دیگر آنها می توان به حرم اهل بیت، شهر علم، شهر سوهان، شهر شیرینی، قنبید (کلم محلی که در قم کشت می‌شود)، آشیانه آل محمد، مدینه المومنین، استراحتگاه مومنین، دارالموحدین و شهر کریمه اهل بیت اشاره کرد. این شهر به قدری با اهمیت است که رهبر بزرگ انقلاب آیت الله سید علی خامنه‌ای آن را مادر نظام جمهوری اسلامی نامیده است.

قم در ابتدا محل سکونت اقوامی از زرتشتیان بوده که ممجان (MEMJAN) نامیده می‌شده است. طبق نظر برخی باستان‌شناسانی مثل رومن گیرشمن منطقه قم، از اولین سکونتگاه های روی زمین بوده و برای اولین بار میزبان مردمانی از انسان‌های نخستین بوده است و قدمت آن و حومه را حدود ۱۰ هزار سال پیش و تخمین زده اند.

قزوین بر سر راه شاهراه مواصلاتی و حمل و نقل ایران قرار گرفته است و از یک طرف رابط بین استان‌های صنعتی ایران با تهران و از طرف دیگر بین استان‌ها و شهرهای جنوبی ایران با استان‌ها و شهرهای شمالی ارتباط برقرار می کند و در گذشته هم شهر به خاطر واقع شدن در مسیر راه ابریشم دارای اهمیت ارتباطی ویژه ای بوده است. فارسی زبانی است که بیشتر مردم قم با آن صحبت می کنند که با لهجه قمی بیان می‌شود و به غیر از فارسی زبان‌های انگلیسی توسط مهاجران اروپایی، عربی توسط مهاجران عرب، پشتو توسط مهاجران افغان و ترکی آذربایجانی توسط مهاجران آذربایجانی، اردو و هندی توسط مهاجران هندی در قم رواج دارد.