توضیحاتی درباره مشهد

مشهد یکی از شهرهای مهم ایران و مرکز استان خراسان رضوی است که در حوزه رودخانه کشف‌ رود و در دشت مشهد در بین کوه‌های هزارمسجد و بینالود واقع شده است. دارای وسعتی ۳۲۸ کیلومتری و جمعیت  ۲٬۷۶۶٬۲۵۸ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ است که از هر دو نظر بعد از تهران پایتخت در رتبه دوم قرار دارد. این شهر به دلیل وجود حرم امام هشتم مذهب شیعه، از اهمیتی بالایی در بین مردم برخوردار است به طوری که همه ساله بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور برای زیارت مرقد حضرت علی بن موسی الرضا به مشهد می آیند. آب و هوای مشهد متغیر است ولی بیشتر معتدل و متمایل به سرد و خشک است و دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب می باشد.

در قرن سوم هجری قمری ابن بابویه قمی در کتاب عیون اخبار الرضا بخشی را مختص مشهد نوشته و در هر قسمت آن کلمه مشهد و مشهد رضوی را ذکر کرده است. ابن حوقل نیز در قرن چهارم هجری به راحتی این منطقه را مشهد دانست و یاقوت حَمَوی، در نوشته ای روشن تر از آن به عنوان مشهد رضوی حرم رضا یاد کرد. نام مشهد اولین مرتبه به عنوان مکان در احسن التّقاسیم فی معرفهِ الأقالیم محمد مقدّسی و اواخر دههٔ سوم قرن چهارم هجری آمد. حوضه رودخانه کشف‌رود به دلیل فراهم کردن شرایط مطلوب طبیعی، یکی از مناطق موردتوجه برای استقرار در خراسان در پیش از اسلام بوده است و در حکومت افشاریان، به پایتخت ایران انتخاب شد. شهود و محل شهادت معنی کلمه مشهد می باشد.

زبان فارسی با گویش و لهجه مشهدی زبان مردم مشهد است. این لهجه پر از واژه‌های کهن و ریشه‌دار زبان فارسی و گفته می شود بخشی از زبان فارسی دری است و به عنوان یکی از لهجه‌های با اهمیت و تاثیرگذار فارسی محسوب می شود به گونه ای که خاستگاه ادبیات اصیل شاعرانی مانند فردوسی، عطار و خیام است.

ییلاقات شاندیز، طرقبه، زشک، روستای کنگ، نغندر، جاغرق، چالی دره، پارک جنگلی وکیل‌آباد، باغ‌وحش وکیل‌آباد، آبشار ارتکند، پارک جنگلی نه دره، فریزی، سد ارداک، هفت حوض، چشمه گیلاس و چشمه گراب از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری حوالی مشهد می باشند.